Gorące tematy

Mija pięć miesięcy od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Artysta wciąż nie został pochowany

Krzysztof Penderecki

Justyna Rojek/East News

Gorące tematy

Mija pięć miesięcy od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Artysta wciąż nie został pochowany

Krzysztof Penderecki

Justyna Rojek/East News

Wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki zmarł w marcu w domu w Krakowie. Artysta miał 86 lat. Chociaż od jego śmierci minęło już pięć miesięcy, wciąż nie został pochowany. Skąd taka decyzja?

Śmierć Krzysztofa Pendereckiego

29 marca media obiegła smutna wiadomość. W wieku 86 lat opuścił nas wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki. Przyczyną zgonu była ciężka choroba, z która artysta zmagał się od wielu lat. Informację o śmierci potwierdziło Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest żona kompozytora, Elżbieta Penderecka. Artysta do tej pory nie został pochowany. Jak wiadomo, Krzysztof Penderecki ma spocząć w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. W miejscu tym spoczywa m.in. pisarz i dramaturg Sławomir Mrożek. Znajduje się tu także urna prof. Zygmunta Wróblewskiego oraz szczątki prof. Karola Olszewskiego, polskich naukowców, którzy jako pierwsi w świecie skroplili tlen.

Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu, który zostanie zbudowany w Panteonie Narodowym, nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią koronawirusa

 - powiedział prof. Franciszek Ziejka (zm. 19 lipca 2020).

Data pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego

Pięć miesięcy po śmierci kompozytora, artysta nadal nie został pochowany. Jak się okazuje, przyczyną są trudne czasy pandemii. W wyniku obostrzeń nie została jeszcze wyznaczona data uroczystości. Urna z prochami czeka do czasu pogrzebu, który ma się odbyć w Kościele im. Św. Floriana w Krakowie.

Z uwagi na czasy pandemii nigdy nie została wyznaczona data uroczystości pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. Rodzina, razem z Fundacją Panteon Narodowy i Ministerstwem Kultury i prezydentem Krakowa, postanowiła, że urna z prochami czeka do czasu pogrzebu w Kościele im. Św. Floriana w Krakowie. Ten okres dla rodziny jest bardzo trudny

- powiedział Onetowi Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

Według doniesień data brana pod uwagę przypada nawet maj 2021 roku. Wszystko po to, by w uroczystości mogli uczestniczyć również goście z zagranicy. 

Mimo tego, że pandemia skutecznie pokrzyżowała wiele artystycznych inicjatyw Festiwal Emanacje w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego - doszedł do skutku. 

Zobacz też:

Joanna Jędrzejczyk szczerze o rozstaniu z narzeczonym i jego zdradzie: "Myślałam, że to ja powinnam się zmienić"

The Rolling Stones otwierają swój pierwszy sklep. Gdzie będzie się znajdował?

"Nadgorliwa" Justyna Nagłowska nie odpuszcza nawet na urlopie: "Mam wrażenie, że cały czas coś robię"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00

Co sądzisz o tym artykule?
85
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0