Krzysztof Penderecki

  Krzysztof Penderecki

  W zeszłym roku świat pożegnał wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego. Ze względu na pandemię niemożliwy do przeprowadzenia był pogrzeb w formule uroczystości państwowych. Urna z prochami zmarłego zostanie przewieziona do Panteonu Narodowego dopiero 29 marca 2022 roku. Takie informacje przekazał w komunikacie Andrzej Giza, dyrektora Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.

  W zwiastunie czwartego sezonu znanego amerykańskiego serialu "House of Cards" została wykorzystana muzyka z płyty nagranej w 2011 r. przez czołową polską orkiestrę kameralną Aukso. Album zawiera repertuar Krzysztofa Pendereckiego i inspirowane jego twórczością kompozycje Jonny'ego Greenwooda. O to, jak Amerykanie wpadli na trop tej muzyki zapytaliśmy goszczącego w Dzień Dobry TVN dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michała Merczyńskiego.

  Maciej Bałenkowski za swoje kompozycje jest nagradzany międzynarodowymi nagrodami. Kiedy skomponował swój pierwszy utwór? Na co dzień 22-latek studiuje kompozycję na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. To tam wypatrzył go Krzysztof Penderecki. Twórczość studenta spodobała mu się na tyle, że zaprosił go do swojego domu w Krakowie. O znajomości ze znanym kompozytorem oraz o planach na przyszłość Maciej opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.

  Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak udał się do Lusławic. W ogrodzie Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich spotkał się z kompozytorem i jego żoną. Jak często bywają w swoim ogrodzie przy tak aktywnym trybie życia? Czy profesor zna nazwy drzew po łacinie? Dlaczego Krzysztof Penderecki posadził 130 dębów?

  Z kamerą Dzień Dobry TVN, wybraliśmy się do królestwa Krzysztofa Pendereckiego - Lusławic! Gdzie powstają jego największe dzieła? Czym zajmuje się mistrz, gdy przestaje tworzyć muzykę? Kto płacił Krzysztofowi Pendereckiemu, by ten uczył się komponować? Wszystkiego tego dowiedziała się Kinga Rusin!