Gwiazdy

Kulisy pracy Yves Saint Laurent

Gwiazdy

Kulisy pracy Yves Saint Laurent

Był niewątpliwe jednym z najważniejszych artystów XX wieku i jedną z centralnych postaci francuskiej mody. Jego awangardowe i jednoczenie ponadczasowe projekty były pełne elegancji i szyku. To on jako pierwszy ubrał kobietę w smoking. Zobaczcie byłą pracownię Yves Saint Laurent, która obecnie przekształcona została w muzeum. 

Yves Saint Laurent przyjechał do Paryża w 1954 roku, a rok później został zatrudniony przez Christiana Diora. W 1957 roku zastąpił mistrza i tym samym w wieku 27 lat został najmłodszym projektantem haute couture na świecie.

Dom mody YSL

Projektant w 1961 roku otworzył w Paryżu swój dom mody, gdzie projektował kolekcje przez prawie 30 lat. Dlaczego postać Yves Saint Laurent jest tak ważna dla mody francuskiej?

Powiedziałbym, że w XX wieku było może dwóch wielkich projektantów. Mademoiselle Chanel i Yves Saint Laurent. Poza tym sądzę, że modę YSL charakteryzuje pewien styl, styl bardzo szczególny, który zaważył na dziesięciu pierwszych latach jego kariery.

- powiedział dyrektor kolekcji Muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu

Praca mistrza

Yves Saint Laurent swoją pracę zawsze zaczynał od robienia szkicu. Setki szkiców przynosił do studia i rozkładał w specyficzny sposób na białej wykładzinie.

To muzeum jest świadectwem czasów, kiedy wielkie krawiectwo miało sens.

 - podkreślił dyrektor muzeum.

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
69
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0