Newsy

Koronawirus w Polsce. "Pacjent zero" wychodzi ze szpitala

Koronawirus. Próbka krwi

Peter Dazeley/Getty Images

Newsy

Koronawirus w Polsce. "Pacjent zero" wychodzi ze szpitala

Koronawirus. Próbka krwi

Peter Dazeley/Getty Images

Pierwszy pacjent w Polsce, u którego zdiagnozowano zakażenie koronawirusem, jest już zdrowy. Leczenie trwało ponad dwa tygodnie. Kolejne testy potwierdziły, że mężczyzna z Cybinki nie ma już koronawirusa, może opuścić szpital. 

Kolejne wyniki "pacjenta zero" są negatywne, a to oznacza, że możemy go uznać za wyleczonego i wypisać do domu 

- poinformował we wtorek Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. "Pacjent zero" to pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem.

Pacjent wyleczony z koronawirusa

"Pacjent zero" to pierwsza osoba w Polsce, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. "W naszym szpitalu przebywał ponad 2 tygodnie, bo od 2 marca. Życzymy mu nie tylko dalszego zdrowia, ale również spokoju! Niech ta informacja będzie światełkiem w tunelu, do którego wszyscy wjechaliśmy" - dodał szpital.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia o pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego koronawirusem poinformowało 4 marca. Mężczyzna wrócił do Polski z Niemiec, gdzie brał udział w karnawale. Do kraju wrócił autobusem.

Z danych resortu zdrowia wynika, że obecnie z powodu koronawirusa hospitalizowane są 833 osoby, ponad 14 tys. objęto kwarantanną, a ponad 22 tys. zgłoszono do kwarantanny po powrocie do kraju. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 35 tys. 853 osoby.

Badania w kierunku koronawirusa dały dotąd pozytywny wynik u 246 osób, pięć z nich zmarło.

Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od soboty obowiązuje stan epidemiczny. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic.

Zobacz też:

Lek z Polski dopuszczony do leczenia koronawirusa

Uczestnicy niemieckiego Big Brothera żyją w nieświadomości. Wirus atakuje, a show trwa

Zmiany w zasadach funkcjonowania sklepów z powodu koronawirusa

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz w Raporcie specjalnym o koronawirusie.

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
158
16
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0