Bohaterem odcinka jest Ram Kali, który pracuje w organizacji pozarządowej, działa i walczy o prawa Kinnar.
Jak wygląda życie Kinnar w Indiach?
Martyna Wojciechowska:
Kinnar to jest bardzo specyficzne zjawisko. To jest trzecia płeć, która jest osadzona w hinduskiej kulturze od ponad 4000 lat. Obecne są zapisy o Kinnar w hinduizmie i buddyzmie. Pół bogowie - pół ludzie, którzy przez wiele, wiele lat służyli na dworach królewskich. Pilnowali kobiet na dworach. Mieli bardzo wysoka pozycję. Po pojawieniu się Brytyjczyków pozycja Kinnar spadła. Wciąż są jednak obecni w tej kulturze.
Ram Kali
Są różne Kinnar. Niektóre rodzą się z narządami, które nie są ani męskie, ani żeńskie. Zdarza się też tak, że ktoś przychodzi na świat w męskim ciele ale czuje się kobietą.
Kinnar - trzecia płeć w Indiach
Kinnar w kulturze Indii funkcjonują od 4000 lat. Jako „boscy tancerze” – pół ludzie, pół ptaki, pojawiają się w mitologicznych opowieściach hinduizmu i buddyzmu. Eunuchowie często strzegli żon na dworach władców indyjskich. Kinnar to wyjątkowa społeczność. Choć są urodzeni w ciele mężczyzny, utożsamiają się z płcią przeciwną. O ich błogosławieństwo zabiegają świeżo poślubieni małżonkowie i rodzice małych dzieci. Kinnar przez jednych czczeni są podczas religijnych i duchowych ceremonii, przez innych - przeklinani i dyskryminowani. Czego próbowali nauczyć Martynę Wojciechowską
Zobacz też:
Kobieta na krańcu świata w Senegalu. Martyna Wojciechowska u królowej soli
Martyna Wojciechowska w Meksyku. Co robiła na gigantycznym wysypisku śmieci?
Martyna Wojciechowska: „Życie zaczyna się po czterdziestce piątce!"
Autor: Bernadetta Jeleń