W kolejnym odcinku "Kobiety na krańcu świata" Martyna Wojciechowska wybierze się do Meksyku, będącego jednym krajów, który zaczyna tonąć pod hałdami śmieci. Uwięzieni na samym dnie piramidy odpadów, są najbiedniejsi z biednych. W Meksyku podróżniczka spotka Carolinę, która przez dwadzieścia godzin dziennie pracuje zbierając i segregując śmieci. Co jeszcze czeka tam Martynę?
Mexico City to trzecia co do wielkości metropolia świata. Mieszka tam 22 miliony ludzi. Jest to też jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na naszej planecie. W Meksyku ludzie przegrywają z hałdami śmieci, których dziennie produkują aż 13 tys. ton! Blisko połowa mieszkańców żyje w ubóstwie. A wysypiska śmieci stały się tam domem dla tysięcy pepenadores.
>>> Zobacz także:
- Tajemnicza śmierć Polaka w Meksyku. Prawdopodobnie była to brutalna egzekucja
- "Kobieta na krańcu świata" - Izrael. Jak wygląda rozwód po żydowsku?
- Martyna Wojciechowska obcięła włosy? Internet wrze. Dziennikarka zabrała głos
Kim są pepenadores?
Pepenadores to ludzie zajmujący się przeszukiwaniem kopców śmieci w poszukiwaniu materiałów, nadających się do recyklingu. Nadają również znalezionym rzeczom drugie życie. Odnawiają je, naprawiają i próbują sprzedać na targach staroci. Dla zbieraczy to szansa na dodatkowy zysk. Ze względu na codzienny kontakt ze śmieciami, postrzępiony wygląd i często niski poziom wykształcenia są uważani za najbiedniejszych z biednych, żyją na najniższym z najniższych stopni na drabinie społeczeństwa meksykańskiego.
Ich dzienny zarobek często nie przekracza 6 dolarów. Zbieracze znoszą trudne i ryzykowne warunki pracy, żyją w bardzo niezdrowym środowisku. Mieszkają w kartonowych domach, często bez wody i prądu. Średnia długość życia osoby urodzonej i wychowanej w tych środowiskach to zaledwie 35 lat! Zapalenie płuc i gruźlica są tam powszechne.
Bohaterki 5. odcinka Kobiety na krańcu świata
Pepenadores to również dzieci, które już od 4., 5. roku życia zaczynają pracować, by pomóc rodzicom. Mimo że władze Meksyku stanowczo tego zabraniają! Dzieci pepenadores bardzo sprawnie poruszają się po hałdach śmieci i zbierają więcej cennych odpadów niż dorośli. Są jednak najbardziej narażone na szkodliwe skutki przebywania wśród śmieci i dyskryminowane, ze względu na to czym się zajmują. Rzadko chodzą na lekcje, tracąc tym samym szansę na wykształcenie. Wśród nich jest również dziewiętnastoletnia Carolina, bohaterka odcinka, która swoją pracę zaczęła na wysypisku wiele lat temu.
Martyna Wojciechowska odwiedzi także Carmen, szefową organizacji Utopia, która pomaga dzieciom pepenadores poprzez zajęcia edukacyjne i sportowe, w tym sztuki walki. Kobiecie bardzo zależy na pomocy dzieciom, chce pokazać innym, że dzieciństwo niekoniecznie determinuje los. Organizacja to dla większości dzieci jedyna szansa na lepszą przyszłość, życie i wykształcenie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN