Dom

Kiedy rozbiera się choinkę i co zrobić z drzewkiem po świętach? Ważne daty i wskazówki

Mężczyzna wynosi drzewko choinkowe po świętach

Charlie Roy/ Getty Images

Dom

Kiedy rozbiera się choinkę i co zrobić z drzewkiem po świętach? Ważne daty i wskazówki

Mężczyzna wynosi drzewko choinkowe po świętach

Charlie Roy/ Getty Images

To, kiedy rozbieramy choinkę, zależy przede wszystkim od tego, czy drzewko jest sztuczne, czy żywe. Prawo liturgiczne nie podaje konkretnego terminu, do którego należy pozbyć się wszystkich bombek, ozdób i samej daty. Wszelkie wymieniane daty są związane z tradycją chrześcijańską.

Ubieranie choinki to zwyczaj, który stał się elementem polskiej tradycji. Początkowo strojenie drzewka wiązało się ze ściśle określonymi zasadami. Nie mogły pojawiać się na nim przypadkowe dekoracje i bombki, każdy wieszany na choince przedmiot miał znaczenie symboliczne. Typowymi ozdobami były ręcznie robione pierniczki, ciastka, jabłka oraz orzechy, a także fragmenty roślin, źdźbła traw, zboża oraz wycięte z bibuły łańcuchy.

Co ciekawe, zwyczaj kupowania i ubierania choinek na święta pojawił się w polskich domach stosunkowo niedawno. Przywędrował z protestanckich Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Choć obecnie bożonarodzeniowe drzewko jest tradycją typowo chrześcijańską, zwyczaj strojenia choinki z ludowej kultury pogańskiej. Dla wielu Polaków to ważny symbol świąt, który często pojawia się w domach już na początku grudnia, tuż po Mikołajkach. Niewielu jednak wie, kiedy powinno się rozebrać choinkę. Sprawdź, jaki termin jest najbardziej odpowiedni.

>>> Zobacz też: Gałązki z odzysku, czyli iglaste ozdoby świąteczne 

Kiedy rozbiera się choinkę? Tradycja i daty

W wielu rodzinach drzewko bożonarodzeniowe stroi się kilka dni przed Wigilią, niektórzy jednak decydują się na ozdabianie go już w pierwsze zimowe święto, czyli Mikołajki. Niezależnie od tego, czy choinka jest żywa, czy sztuczna, zgodnie z tradycją powinna pojawić się w domu najpóźniej 24 grudnia. Problem stanowi natomiast ustalenie terminu, w którym należy ją rozebrać i wynieść do piwnicy lub na śmietnik.

Pierwszą odpowiednią chwilą na pozbycie się drzewka jest święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. To odpowiednia data zwłaszcza w przypadku choinek żywych, które pojawiły się w domu na długo przed Bożym Narodzeniem.

Drugim terminem, który często uznaje się za odpowiedni czas na spakowanie ozdób i wyniesienie drzewka bożonarodzeniowego jest Niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po 6 stycznia. Większość żywych choinek już nie wygląda wtedy zbyt atrakcyjnie, a igły zaczynają się dość intensywnie opadać.

Ostatnią odpowiednią datą jest Święto Ofiarowania Pańskiego, obchodzone 2 lutego. To dzień, w którym drzewko bożonarodzeniowe znika również z placu w Watykanie.

Choinka – jak rozebrać żywe drzewko?

Z choinki umieszczonej w stojaku trzeba najpierw wylać wodę. W przypadku drzewka doniczkowego powinno się usunąć jej ewentualny nadmiar z podstawki.

Bombki, ozdoby, łańcuchy warto przechowywać w oryginalnych opakowaniach – dzięki temu w kolejnych latach łatwiej będzie znaleźć niezbędne elementy do strojenia drzewka. Lampki choinkowe należy ściągać na samym końcu. Dzięki temu się nie poplączą, zapobiegniemy też uszkodzeniu innych dekoracji i stłuczeniu bombek. Warto od razu zacząć je zwijać przy ściąganiu z choinki.

Żywe drzewko można w całości wynieść na śmietnik albo pociąć na mniejsze kawałki i wrzucić do kompostu. Igły, które opadły, wystarczy zamieść i wyrzucić.

>>> Zobacz też: Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Rozbieranie choinki sztucznej

Bombki i ozdoby zdjęte ze sztucznej choinki warto włożyć do dobrze zabezpieczonych pudeł. Najlepiej ułożyć je w określonym porządku – na samej górze powinny znajdować się ozdoby, których używa się na początku ubierania drzewka. Dzięki temu za rok strojenie choinki stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Sztuczne drzewko warto schować do oryginalnego opakowania. Po zdjęciu ozdób należy delikatnie opuścić wszystkie gałązki (w razie potrzeby można je również przetrzeć wilgotną szmatką), rozkręcić poszczególne elementy i włożyć do pudła. Taką choinkę warto przechować w piwnicy lub na strychu, aż do następnych świąt Bożego Narodzenia.

>>> Zobacz też: Jak wyczyścić zamszowe buty z soli, błota lub innych zabrudzeń? Domowe sposoby

Rozbieranie choinki – co zrobić z drzewkiem po świętach?

W przypadku choinki sztucznej, która jest w bardzo dobrym stanie i może nam służyć jeszcze przez długie lata, wystarczy zdjąć z niej wszystkie ozdoby i wynieść do piwnicy lub na strych. Żywe drzewko trzeba natomiast wyrzucić. Nie należy jednak wrzucać go do kontenera wraz z innymi odpadami, tylko położyć je tuż obok. Pracownicy służb komunalnych przewiozą choinkę do miejsca, gdzie składowane są inne drzewa, gałęzie i liście. W ten sposób żywa choinka posłuży za biomasę i zostanie ponownie wykorzystana jako materiał organiczny, m.in. przy wysadzaniu zieleni miejskiej. Osoby posiadające w domu kompostownik mogą zdecydować się na porąbanie drzewka i przetworzenie na kompost, w celu wykorzystania go w ogródku jako nawóz organiczny.

Zobacz film: Choinka – więcej niż drzewko świąteczne. Jakie były początki tej tradycji?


Co sądzisz o tym artykule?
73
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0