Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Kiedy dziecko zrobi pierwszy krok?

"Bawimy się w... chodziarza!"

Let's be kids!

Kiedy dziecko zrobi pierwszy krok?

"Bawimy się w... chodziarza!"

Rodzice bardzo uważnie obserwują rozwój swojego malucha. Liczne badania wskazują, że dziecko zaczyna stawiać samodzielne kroki w wieku około roku. Wcześniej uczy się poruszać, raczkując lub pełzając. To dobry moment na stymulację malucha. Pełzanie i raczkowanie wzmacnia mięśnie, uczy koordynacji i równowagi.

Raczkowanie

Dziecko uczy się bardzo szybko. Zanim się obejrzysz, kołysanie na boki, pełzanie czy suwanie na pupie przeistoczy się w raczkowanie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy maluch zaczyna raczkować. Niektóre zaczynają w wieku 6 miesięcy, inne dopiero w 10., ale zazwyczaj – około 9. miesiąca.

Ciekawość świata sprawia, że niemowlę leżąc na brzuszku unosi głowę, odpycha się rączkami, podkula nóżki i próbuje się przemieszczać. To świetne ćwiczenia, a samo raczkowanie sprawia, że malec rozwija się w błyskawicznym tempie.

Jak pomóc dziecku?

Dziecko należy zachęcać do aktywności i jednocześnie dać mu swobodę. Oczywiście nie mamy tu na myśli całkowitej swobody, ale po prostu wyboru, w bezpiecznym dla niego środowisku. Wspieraj je w samodzielnym wstawaniu i zapomnij o komentarzach typu: Nie rób tak, bo upadniesz.

Aby zachęcić dziecko do raczkowania (a więc nauki koordynacji) możesz mu pomóc rozkładając zabawki po pokoju, ale w zasięgu wzroku malucha. Można również postawić na zabawki stworzone z myślą do wspierania raczkującego szkraba. Przykładem takiej zabawki może być Kot na odkurzaczu od Fisher Price. To świetna zabawka, po naciśnięciu głowy kotka, będzie on sunął na „odkurzaczu” w rytm muzyki. Światełka, dźwięki i wesoła muzyka zachęcają dziecko do raczkowania i chodzenia w ślad za kocim przyjacielem. Zabawka pomaga również rozwijać sprawność ruchową oraz uczy zasady przyczyny i skutku.

Zobacz wideo: Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy o pierwszych krokach maluszków

Pierwsze kroki

Maluch pierwsze samodzielne kroki stawia w wieku około 12 miesiąca życia. Wcześniej stoi podtrzymując się mebli, ścian czy rodzica. Dziecku w nauce chodzenia pomóc może także Interaktywny Chodzik Zebra - stabilny i wygodny uchwyt oraz podstawa na kółkach, pomoże utrzymać równowagę i płynnie rozpocząć etap chodzenia.

Chodzik nadaje się także dla mniejszego maluszka, który bawi się na siedząco – posiada możliwość włączenia melodii, uczy niemowlę nowych słówek, a kiedy przychodzi czas, pomaga stawiać pierwsze korki.

Co może zaniepokoić?

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w innym tempie. Wcześniaki, które mają nieco opóźniony rozwój motoryczny, będą swoje pierwsze kroki stawiać później. Regularne kontrole u lekarza pediatry i kontrola napięcia mięśniowego powinny cię uspokoić. Pamiętaj też, że maluch stawia pierwsze kroki nieporadnie i nie wie jeszcze, jak prawidłowo ustawić stopy. Może więc chodzić na palcach lub wykrzywiać nóżki. To nie powód do niepokoju.

Pamiętaj, aby nie ograniczać dziecka butami – tak, to prawda. Stopy malucha najlepiej rozwijają się… na bosaka! Wielu ortopedów zaleca nawet starszakom jak najczęstsze chodzenie boso.

Zwróć uwagę, jeśli dziecko:

  • w wieku 9 miesięcy nie potrafi się podnieść,
  • w wieku 1,5 roku nie potrafi stawiać samodzielnych kroków bez podpierania się o przedmioty.

Wyżej wymienione przypadki wymagają konsultacji lekarza – być może maluch wymaga więcej stymulacji lub konkretnych ćwiczeń.

Reporter: Małgorzata Fall

Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
60
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0