Materiał promocyjny

Właściwe leczenie infekcji wirusowych u dorosłych. Lekarz: "To prawdziwa zmora"

Właściwe leczenie infekcji wirusowych u dorosłych. Lekarz: "To prawdziwa zmora"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Antybiotyk dobry na wszystko – to szkodliwy mit
Antybiotyk dobry na wszystko – to szkodliwy mit
Pytania – antybiotyk dobry na wszystko
Pytania – antybiotyk dobry na wszystko
Jesteśmy w sezonie potocznie zwanym przeziębieniowym. 9 na 10 infekcji gardła powodowanych jest przez wirusy, a znaczna część Polaków uważa, że należy je leczyć antybiotykiem. To jeden z mitów, który rozwiał w Dzień Dobry TVN lekarz rodzinny Michał Domaszewski.

Antybiotyk nie działa na wirusy

Wielu pacjentów lekarzy rodzinnych sądzi, że antybiotyki to panaceum na wszelkie dolegliwości. - To prawdziwa zmora. Absolutnie antybiotyk na chorobę wirusową nie zadziała i chciałbym, żeby to mocno wybrzmiało - stwierdził w studiu Dzień Dobry TVN lekarz Michał Domaszewski.

Ekspert przytoczył niepokojące statystyki, które mówią, że w zeszłym roku 35 procent Polaków sięgnęło po antybiotyk bez konsultacji z lekarzem.

- Sąsiadka zostawiła, babcia miała jeszcze trochę antybiotyku i pacjent stwierdził, że weźmie sobie na wszelki wypadek, bo pewnie pomoże. Do czego to może doprowadzić w przyszłości? Będą bakterie odporne na antybiotyki, co jest dla nas bardzo szkodliwe, już są, mam nadzieję, że nie będą powszechne - zaalarmował doktor.

Kolejną zmorą lekarzy jest to, że pacjenci biorą antybiotyki niezgodnie z zaleceniami, np. zamiast dwa razy dziennie to tylko raz lub za krótko. - W związku z tym ta choroba wraca za tydzień - dodał Michał Domaszewski.

Infekcja bakteryjna czy wirusowa - jak rozpoznać?

Lekarze rodzinny w swoich gabinetach dysponują badaniami, które z łatwością określą przyczynę złego samopoczucia. Bez specjalistycznych testów czasem bardzo ciężko rozpoznać czy mamy do czynienia z bakterią, czy wirusem.

- Zróbmy wymaz, który trwa dosłownie 5 minut. Od razu mamy wynik i wiemy, czy to jest bakteria, czy nie. Ten test potwierdza nam obecność takiego drobnoustroju Streptococcus pyogenes, czyli tego najsłynniejszego, który powoduje anginę bakteryjną. Jeśli go nie ma, to jest duża szansa, że to wirus - powiedział lekarz Michał Domaszewski.

Leczenie infekcji wirusowych - czat z lekarzem

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości