Materiał promocyjny

Menopauza jako czas nowej radości z życia. "Zaczynamy przewartościowywać pewne kwestie"

Menopauza jako czas nowej radości z życia
Menopauza - podróż do nowej Ja
Źródło: Dzień Dobry TVN
18 października obchodzimy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Z tej okazji przyglądamy się kobietom na tym etapie życia, gdyż menopauza nadal jest tematem tabu. Dlaczego tak się dzieje? Jak postrzegane są doświadczające jej kobiety przez innych w kontekście relacji społecznych, rodzinnych i zawodowych, a jak odbierają same siebie? Zapytaliśmy o to Karolinę Leę Jarmołowicz, ekspertkę kampanii mbrace.

Samoakceptacja w okresie menopauzy

Karolina Lea Jarmołowicz, ekspertka kampanii mbrace przyznała, że pojawiło się wiele pytań od widzek, które chciały wiedzieć, czy towarzyszące im dolegliwości to już objawy menopauzy. Chodzi o bóle głowy, bezsenność oraz obniżony nastrój.

- Rzeczywiście dziewczyny w różny sposób przechodzą menopauzę. Duża ilość objawów jest podobna, szczególnie w tym obszarze zmian hormonalnych. Natomiast to, jak kobiety przechodzą menopauzę, to jest kwestia bardzo indywidualna. Inaczej będzie przechodzić menopauzę szczęśliwa, spełniona pięćdziesięcioparolatka, która ma kochającego męża, dzieci, jeżeli to było jej marzenie życia. (...) Jest spełniona zawodowo, prywatnie, a zupełnie inaczej kobieta, która jest po rozwodzie - powiedziała ekspertka.

Jarmołowicz podkreśliła, że interpretuje menopauzę, jako pauzę życiową. - Ciało nas zatrzymuje, mówi stop, stop, ty już nie możesz biec, pomyśl o sobie. (...) Często zaczynamy przewartościowywać pewne kwestie, jak już nie ma dzieci, to robi się przestrzeń na naszą relację z partnerem, pasję i nareszcie mamy czas - dodała.

Na jakie zmiany zwrócić uwagę w trakcie menopauzy?

Menopauza może być uciążliwa nie tylko dla kobiety, ale także dla jej otoczenia. Ekspertka opowiedziała o zmianach, na które powinniśmy zwrócić uwagę. - Na pewno to jest stan obniżonego nastroju (...), ponieważ menopauza to jest wchodzenie w kolejny etap życia, to też jest żałoba po tym, co już się kończy gdzieś - powiedziała ekspertka.

Jak wspomniała Dorota Wellman, w takich sytuacjach pojawia się stwierdzenie: "koniec kobiecości". - Okropne i świetnie, że pani to mówi. Okropne, dlatego, że to nie jest koniec kobiecości. Ja bym nawet powiedziała, że to jest początek w jakimś stopniu tej kobiecości. To jest moment, kiedy ta energia jest już na nas i my mamy czas na tę kobiecość - odpowiedziała Karolina Lea Jarmołowicz.

Na temat menopauzy warto rozmawiać w domu. - Wyobrażam sobie, że partner czy partnerka kobiety przechodzącej menopauzę mogą jej bardzo fajnie w tym towarzyszyć - wymieniała Jarmołowicz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości