Materiał promocyjny

Co robić, gdy dotyka nas hejt? "Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, zastraszenie"

Jak radzić sobie z hejtem?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dorosłym często trudno jest zmierzyć się z nienawistnymi i obraźliwymi komentarzami. Jeszcze większe szkody ponoszą dzieci, które to spotyka. Jak im pomóc? Jak sobie z tym radzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Michał Sawicki, psycholog, seksuolog, ekspert kampanii HejtOut oraz Aleksandra Cedro, influencerka zaangażowana w akcję.

Jak radzić sobie z hejtem?

Nie możemy wyeliminować mowy nienawiści, ale możemy zmniejszyć jej moc. To podstawowe założenie nowego projektu Fundacji SexedPL i T-Mobile Polska - #HEJTOUT, którego celem jest wyposażenie młodych ludzi w narzędzia i strategie pozwalające zminimalizować negatywne skutki psychologiczne wynikające z doświadczania hejtu.

Aleksandra Cedro tworzy w sieci treści dotyczące problemów skórnych. Propaguje też "acne positive". Jako młoda dziewczyna doświadczyła hejtu w prywatnym życiu, a kiedy zaczęła nagrywać filmy na TikToku, otrzymywała mnóstwo nienawistnych i obraźliwych komentarzy, które krytykowały wygląd jej skóry. Jak sobie z tym radziła?

- Bardzo dużo znaczyła dla mnie rozmowa z moimi bliskimi, którzy pokazali mi, że te komentarze nie są prawdziwe. Zazwyczaj takie komentarze, które pisze osoba hejtująca, więcej mówią o osobie, która hejtuje niż o nas. To były komentarze skrajne. Od "jesteś brzydka", do takich, kiedy ludzie nie odróżniali trądziku od trądu. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ja już trochę się przyzwyczaiłam do tego, że te komentarze się pojawiają. Na początku chciałam wchodzić z tymi ludźmi w dyskusję, ale potem zauważyłam, że oni nie są tu po to, żeby wchodzi w dyskusję, tylko po to, żeby zaniżyć moje poczucie wartości. W odzyskaniu kontroli nad tym pomogło mi usuwanie komentarzy i blokowanie - podkreśliła Aleksandra Cedro. - Mam coś więcej do zaoferowania niż tylko wygląd. Wzmacniałam poczucie własnej wartości. Rozmowa z bliskimi, terapeutą i specjalistami w tej dziedzinie bardzo pomaga przejść przez ten proces - dodała nasza gościni.

Michał Sawicki, ekspert kampanii HejtOut wyjaśnił, jakie są formy hejtu.

- Hejt głównie jest w Internecie, bo tam ludziom się wydaje, że są anonimowi. Piszą komentarze, posty, wiadomości prywatne. Hejt różni się od krytyki czy wyrażania opinii tym, że jest motywowany emocjonalnie. Ma na celu poniżenie, ośmieszenie, obniżenie poczucia wartości, zastraszenie. Wyrażanie opinii czy krytyki bazuje na faktach logicznych - powiedział psycholog.

Ludzi, którzy źle mówią czy piszą o innych, nie zmienimy, ale mamy wpływ na to, jakie będziemy mieć do tego podejście. - Możemy zwrócić uwagę na to, jak możemy siebie wzmocnić w tym, żeby nie się nie przejmować i być ponad tymi komentarzami - stwierdził Sawicki.

W styczniu w ramach kampanii HejtOut będą się odbywać anonimowe konsultacje z ekspertami i warsztaty z rodzicami. Więcej informacji można znaleźć na stronie sexed.pl.

Hejt - jak mu przeciwdziałać? Czat

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana