Posiłki dla psów powinny być wzbogacone o owoce i warzywa. Podając je pupilom, należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie są dozwolone. Przed wprowadzeniem ich do psiej diety trzeba sprawdzić, które są bezpieczne, a które należy bezwzględnie wyeliminować. Rozważne komponowanie jadłospisu pomaga utrzymać psa w dobrej formie.
Dieta psa musi być bogata w witaminy i minerały, które zapewniają prawidłowy rozwój zwierzęcia i pozwalają utrzymać go w dobrej kondycji. Oprócz zdrowych warzyw i owoców można podawać psom niektóre zioła i przyprawy, np. pietruszkę, rozmaryn, kurkumę, bazylię, nasiona kopru. Podstawowe zasady dotyczące stosowania warzyw w psiej diecie mówią przede wszystkim o niepodawaniu warzyw kwaśnych i wzdymających.
Jakie warzywa dla psa wybrać?
Już od samego początku należy przyzwyczajać psa do jedzenia warzyw, pamiętając, że najlepiej podawać je ugotowane i rozgniecione lub surowe i starte. Można również podać gotowane i surowe jednocześnie. Jakie warzywa dla psa będą najlepsze? W skład diety powinny wejść buraki ćwikłowe, seler, pietruszka, marchewka. Bardzo często pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy ziemniaki dla psa są odpowiednie, czy raczej ich nie podawać . Ziemniaki mogą zawierać truciznę zwaną solaniną. Jeśli zatem hodowca decyduje się włączyć je do codziennej diety pupila, musi pamiętać o zasadach ich podawania. Ziemniaki zawsze należy ugotować, a następnie rozgnieść na purée. Wprawdzie nie mają one znaczącej wartości dla psa, ale często spełniają rolę zapychacza, dzięki czemu zwierzę jest syte. Poza tym ziemniaki stanowią dość często składnik gotowych karm hipoalergicznych.
Szkodliwe dla psa będą wszystkie warzywa kwaśne, a więc szczaw, szpinak czy rabarbar. Niektóre źródła podają, że szpinak można podawać, ale lepiej robić to jedynie okazjonalnie. Wymienione warzywa zawierają bowiem szczawiooctany, które mogą uszkadzać nerki czy powodować kamicę. Ostrożność należy także zachować, serwując pupilowi warzywa kapustne. Czy zatem pies może jeść kalafior lub brokuły? Warzywa te mogą powodować wzdęcia, niestrawność, mogą również zaburzać pracę tarczycy. Jeśli w ogóle je podawać, to jedynie w kontrolowanych i niewielkich ilościach. Pojawiają się także pytania, czy pies może jeść cebulę lub czosnek , które słyną z właściwości antybakteryjnych. Na oba te warzywa także trzeba uważać. Cebula może powodować niedokrwistość hemolityczną, dlatego należy z niej zrezygnować. Mniej toksyczny czosnek pomoże uregulować ciśnienie i poziom cukru we krwi, a także wzmocni odporność organizmu, dlatego czasem warto go włączyć do diety. Nie wolno jednak stosować czosnku granulowanego. Psu można podać dynię, cukinię czy rzepę.
Marchewka dla psa – przepis
Warzywa można podawać jako dodatek do posiłku, ale można też przygotować z nich zdrowe przekąski. Przyniosą psu na pewno więcej korzyści niż gotowe ciasteczka ze sklepowych półek. Marchew jest wyjątkowym warzywem, zdrowym i bezpiecznym. Dobrym pomysłem będzie zarówno surowa marchewka dla psa, jak i gotowana lub pieczona w formie ciasteczek .
Składniki (na 15 sztuk):
- 2 marchewki,
- 1 jabłko,
- 200 g mąki pełnoziarnistej,
- 1 jajko,
- 1 łyżka oleju.
Przygotowanie:
- Marchew i jabłko obierz ze skórki i zetrzyj na tarce.
- Dodaj jajko, mąkę i olej.
- Zagnieć ciasto i wstaw do lodówki na 20 minut.
- Rozwałkuj ciasto i wykrój ciasteczka w kształcie kości.
- Rozłóż je na blasze wyłożonej papierem i piecz 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180℃.
Marchewka dla psa, surowa czy gotowana, na pewno nie zaszkodzi, a dostarczy niezbędnych składników odżywczych.
Czy pies może jeść kukurydzę? Przepis
Urozmaicona dieta z warzywami, mięsem, a czasem przyprawami i ziołami to gwarancja zdrowia czworonożnego przyjaciela. Czy pies może jeść kukurydzę, czy można dodać ją do posiłku? Tak, kukurydzę można potraktować jako urozmaicenie psiej diety.
Składniki (na 1 porcję):
- 200 g wołowiny w kawałkach,
- 1 ziemniak,
- 2 łyżki kukurydzy,
- 3 marchewki,
- 2 łyżeczki posiekanej natki pietruszki.
Przygotowanie:
- Marchew i ziemniak umyj, obierz i pokrój na plasterki.
- Do garnka wrzuć warzywa i mięso. Gotuj, aż warzywa będą miękkie.
- Ostudź i dokładnie rozgnieć ziemniak.
- Wymieszaj warzywa z mięsem, dodaj kukurydzę i natkę pietruszki.
Jak widać, gotowane ziemniaki dla psa stanowią wypełniacz dania i mogą być podane pod warunkiem, że zostaną dokładnie rozgniecione.
Czy pies może jeść pomidory?
Na temat pomidorów i ogórków w diecie psów zdania są podzielone. Niektóre psy lubią smak tych warzyw, a ich spożycie nie wywołuje żadnych niepokojących objawów. Trzeba jednak pamiętać, że pomidory często są pryskane, mogą też powodować reakcje alergiczne. Podając je, trzeba uważać i obserwować zwierzę. Lepiej też traktować je jako dodatek, raz na jakiś czas. W ten sam sposób należałoby odpowiedzieć na pytanie, czy pies może jeść ogórki . Tylko wtedy, jeżeli częstotliwość i ilość jest kontrolowana, a zwierzę rzeczywiście ma na nie ochotę.
To się nazywa cierpliwość. Grzeczny labrador ślini się, czekając na przysmak
Zobacz także:
Pies dotkliwie pogryzł 3-latkę. Zwierzę nie było szczepione od dwóch lat
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: DeeLuVe/GettyImages