Dom

Montaż pompy ciepła – jak wygląda i ile kosztuje?

Pompa ciepła, ile kosztuje pompa ciepła, jak zamontować pompę ciepła

GregorBister/Getty Images

Dom

Montaż pompy ciepła – jak wygląda i ile kosztuje?

Pompa ciepła, ile kosztuje pompa ciepła, jak zamontować pompę ciepła

GregorBister/Getty Images

Montaż pompy ciepła to rozwiązanie, którego celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Zakup samej instalacji to jednak nie wszystko. Cena montażu pompy ciepła zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju instalacji.

Koszt montażu pompy ciepła to wydatek rzędu 5 tys. zł. W porównaniu z całkowitą kwotą inwestycji nie jest to wysoka suma. Montaż pompy ciepła typu powietrze-powietrze jest tańszy niż w przypadku modeli gruntowych, ponieważ taki system jest prostszy i nie wymaga wykonania wykopów lub odwiertów.

Od czego zależy sposób montażu pompy ciepła?

Zakup ekologicznej instalacji grzewczej to nie jedyne koszty, jakie czekają właścicieli budynków. W projekcie ważny jest też sam montaż pompy ciepła. Nie w każdym przypadku instalacja takiego sprzętu wygląda tak samo. Wiele zależy od samego rodzaju pompy ciepła. Do tych najmniej skomplikowanych należą modele, które do działania wykorzystują powietrze. Wersja powietrze-powietrze lub powietrze-woda składa się z prostych modułów, co automatycznie przekłada się na koszt montażu. Jeśli decydujemy się na gruntowe pompy ciepła, które wymagają specjalnych wykopów na sondy, musimy wziąć pod uwagę bardziej skomplikowany i droższy proces instalacji. Montaż zależy również od dodatkowych sprzętów wspomagających pompę np. klimakonwektora (możliwość grzania i chłodzenia w pompie powietrze-woda) czy rekuperatora (odzyskiwanie ciepła w pompie powietrze-powietrze).

Cena montażu pompy ciepła

Ze względu na to, że cena montażu pompy ciepła zależy od bardzo wielu czynników, nie można jej jednoznacznie określić. W przypadku prostego systemu wykorzystującego w swoim działaniu powietrze, instalacja pompy, stelaża, automatyki oraz pozostałych sprzętów hydraulicznych i elektrycznych to koszt około 3–5 tys. zł. Koszt montażu pompy ciepła w przypadku modeli gruntowych jest podobny, jeśli odliczymy wydatki związane z wydrążeniem odwiertów. Wykonany przez profesjonalną firmę wykop poziomy jest tańszy i wynosi kilka tysięcy złotych. W przypadku kolektorów pionowych jest to koszt nawet 20 tys. zł. Można też zdecydować się na system ze studniami, których wydrążenie jest wydatkiem rzędu 3 tys. zł.

Jak wygląda montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła jest najłatwiejszy w przypadku, gdy jest ona instalowana w nowym budynku. Poszczególne elementy instalacji, rodzaj systemu i elementy składowe są rozlokowane już na etapie projektu. Stare budynki trzeba niekiedy przystosować do montażu, np. wyznaczając odpowiednią ilość miejsca na samą pompę.

  • Montaż pompy ciepła typu powietrze-powietrze ze względu na prostszy schemat budowy jest łatwiejszy w instalacji niż systemy gruntowe, choć to właśnie one wykazują największą efektywność działania, nawet w czasie bardzo niskich temperatur. Mimo że sam proces instalacji jest najmniej problematyczny, duży mróz obniża sprawność systemu, który musi być wtedy wspomagany przez dodatkowe źródło ciepła, np. kotły gazowe. Montaż pompy ciepła typu powietrze-powietrze obejmuje nie tylko mocowanie pompy, zasobnika czy rozdzielacza z modułem, ale też całe wyposażenie ogrzewania podłogowego lub ściennego, dzięki któremu system ma możliwość osiągnięcia najlepszej efektywności.
  • Montaż pompy ciepła typu powietrze-woda ze względu na szerszy zakres funkcji łączy się z koniecznością zastosowania odpowiedniego zbiornika na wodę. Ten typ urządzenia, w zależności od budowy można podzielić na różne rodzaje. Instalacja pompy ciepła w domu działającej na zasadzie energii pobieranej z powietrza, która wykorzystywana jest do ogrzania wody, wykonywana jest z użyciem modeli monoblokowych. Jeśli poziom hałasu generowany przez sprzęt ma być uciążliwy (nowoczesne modele działają bardzo cicho jak lodówka), wykorzystuje się wersję "split". Wtedy zasobnik ciepłej wody znajduje się w pomieszczeniu, a pozostałe elementy instalacji, takie jak sprężarka, wymiennik ciepła czy pompa obiegowa, są ulokowane poza budynkiem. Cały system łączy sieć rur – jeśli pompa jest ustawiona zbyt daleko od domu, można spodziewać się dużych strat ciepła.
  • Instalacja pompy ciepła w formie gruntowej jest najbardziej skomplikowana. Obejmuje ona nie tylko przygotowanie górnego systemu (pompa ciepła z podgrzewaczem wody, rury wykończone izolacją, zawory itp.), ale też wykonanie prac gruntowych. Ich zakres różni się od typu urządzenia i jego mocy. Mogą to być pionowe odwierty z rurami i płynem niezamarzającym na głębokości 50–100 m, które mimo wysokiej ceny są najlepszym rozwiązaniem w przypadku mniejszej działki. Na większym terenie można zastosować kolektor poziomy, złożony z systemu rur montowanych w odstępach 1 m na głębokości maksymalnie 2 m. Wykonanie tego systemu jest tańsze, ale łączy się z problemem zagospodarowania terenu – miejsce, gdzie biegną rury, nie może być zabudowane ani zacienione, aby nie utrudniać nagrzewania gruntu.

Jonatan Kilczewski i jego sposoby na ogrzanie mieszkania:

>>> Zobacz także:

Jak malować różnymi rodzajami farb strukturalnych?

Mikrocement (mikrobeton) – co to jest? Jakie jest jego zastosowanie?

Remont Doroty Szelągowskiej nie spodobał się bohaterom programu. "To było ciężkie przeżycie"

Co sądzisz o tym artykule?
73
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0