Zabieg polega na intensywnym oddziaływaniu na tkankę łączną z użyciem podciśnienia. Powstał, aby wspomagać leczenie blizn, ale obecnie najczęściej stosuje się go do usuwania cellulitu i odchudzania, a coraz częściej także do liftingu twarzy i dekoltu. Masaż podciśnieniowy na kręgosłup czy bolące stawy ma działanie przeciwbólowe, dzięki pobudzeniu krążenia krwi i limfy.
>>> Zobacz także:
- Jak ujędrnić ciało? Rób peeling, nawilżaj i szczotkuj na sucho!
- Na czym polega drenaż limfatyczny i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
- Masaż bańką chińską – najlepsze efekty, zalecenia i przeciwwskazania
Co to jest masaż podciśnieniowy? Jak przebiega? Czy trzeba się do niego przygotowywać?
Do masażu podciśnieniowego pacjent zakłada specjalny, opinający ciało strój. Chroni on skórę przed bezpośrednim działaniem podciśnienia. Urządzenie do masażu to głowica składająca się z dwóch wałków i komory zasysającej skórę pomiędzy nimi. Wałki poruszają się, ugniatając mocno tkanki, co sprawia, że masaż oddziałuje na głębokie partie skóry. Urządzenie do masażu podciśnieniowego jest sterowane komputerowo.
Cały zabieg endermologii trwa około 30–45 minut. Zazwyczaj stosuje się cykle po 10–15 zabiegów, maksymalnie trzy razy w tygodniu. Nie należy robić masażu podciśnieniowego codziennie, niezbędny jest co najmniej jeden dzień przerwy, aby organizm miał czas wydalić toksyny i nadmiar wody.
Zaleca się, żeby przed masażem próżniowym wypić ok. ½ l, a po zabiegu – szklankę wody. W czasie trwania cyklu endermologii należy szczególnie dbać o odpowiednią ilość przyjmowanej wody, 1–2 l dziennie.
Masaż podciśnieniowy w niektórych gabinetach łączy się z elektroterapią, działaniem fal radiowych lub lasera, aby zwiększyć jego skuteczność. Można go także stosować naprzemiennie z mezoterapią bezigłową.
Jakie efekty daje masaż podciśnieniowy na ciało?
Endermologia poszerza naczynia krwionośne, pobudza metabolizm oraz krążenie krwi i limfy w masowanych tkankach. Wywołuje efekt drenażu limfatycznego. Jej intensywne oddziaływanie stymuluje także produkcję kolagenu w skórze. Oznacza to, że masaż podciśnieniowy ma działanie nie tylko oczyszczające z toksyn i wygładzające, lecz także odmładzające. Szczególnie skutecznie działa na nieestetyczną, „pomarańczową skórkę”, czyli cellulit. Poprawia krążenie i pomaga pozbyć się wodnych obrzęków.
Trzeba jednak pamiętać, że sam masaż podciśnieniowy nie zrzuci za nas dodatkowych kilogramów. Może natomiast pobudzić metabolizm i spalanie tłuszczu, wygładzić i uelastycznić skórę, przez co ciało będzie wyglądało szczuplej. Aby zintensyfikować jego działanie, trzeba zdrowo się odżywiać, pić dużo wody i ruszać się.
Masaż podciśnieniowy twarzy, szyi, dekoltu
Masaż podciśnieniowy twarzy, szyi i dekoltu nazywany jest się endermoliftem, gdyż stosowany w tych okolicach wygładza zmarszczki i ma działanie podobne do bardziej inwazyjnych metod liftingujących. Oczyszcza skórę i zwiększa jej elastyczność i jędrność, a także poprawia kontur twarzy.
Ze względu na to, że masaż podciśnieniowy pozwala na usunięcie nadmiaru wody z organizmu, poprawia on także wygląd twarzy. Worki pod oczami i obrzęki znikną lub staną się mniej widoczne.
Masażu podciśnieniowego nie stosuje się na biust.
Masaż podciśnieniowy kręgosłupa, blizn, stawów, czyli rehabilitacja
Punktowy masaż podciśnieniowy, stosowany np. na kręgosłup, stawy czy blizny, może mieć działanie terapeutyczne, zmniejszające ból i napięcie mięśniowe oraz pobudzające tkanki do regeneracji. Taki efekt uzyskuje się dzięki poszerzeniu naczyń krwionośnych i miejscowym przekrwieniu masowanych tkanek. Leczniczy masaż podciśnieniowy stosuje się w przypadku wystąpienia różnego rodzaju bólów, w tym mięśniowych i stawowych, także o podłożu reumatoidalnym i po operacjach, oraz przy uszkodzeniach więzadeł i ścięgien. Pomaga przy zastojach żylnych i obrzękach, fibromialgii i skurczach mięśni.
Masaż podciśnieniowy jest zalecany przed zabiegiem liposukcji i po nim, aby wspomóc krążenie krwi i pobudzić regenerację tkanek. Stosują go także sportowcy.
Jakie są przeciwwskazania do masażu podciśnieniowego?
Masażu podciśnieniowego nie powinny stosować osoby:
- cierpiące na choroby nowotworowe,
- w ciąży i w połogu,
- chore na zakrzepowe zapalenie żył,
- z infekcjami skóry,
- ze stanami zapalnymi,
- z przepukliną,
- chore na cukrzycę z neuropatią obwodową,
- stosujące leki zaburzające proces krzepnięcia krwi.
Na masowanej skórze nie powinno być żylaków, reakcji uczuleniowych, naczyniaków, kolczyków, bliznowców, implantów wykorzystywanych w chirurgii plastycznej.
Warto skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym oraz osobą wykonującą masaż i upewnić się przed zabiegiem, czy będzie on bezpieczny.
Autor: Bernadetta Jeleń