
Kompetencje cyfrowe, myślenie logiczne, rozwój emocjonalny – jak rozwijać u dziecka cechy przyszłości, aby ułatwić mu wejście w dorosłość? Z pomocą przychodzą gry planszowe, które okazują się nieocenione w edukacji. Paulina Mierzejewska, ekspertka "Kapitana Nauki" i psycholog dziecięca opowiedziała o ich wpływie na rozwój dzieci.
Dzieci uczą się przez gry
"Kapitan Nauka" ma w swojej ofercie wiele gier, które pomagają dzieciom w nabyciu kompetencji przydatnych w późniejszym życiu. Nasz reporter Robert Stockinger zagrał wraz z Pauliną Mierzejewską w grę "Zakodowany zamek". Czego można nauczyć się rozgrywając taką partyjkę?
- W tej grze nie da się wygrać. To fantastyczna gra, w której można współpracować i dzięki temu nikt się nie kłóci. Naszym zadaniem jest wygranie ze złym duchem - powiedziała ekspertka.
- Dla mnie jednym z kluczowych elementów rozwoju u dzieci jest koncentracja uwagi, której brakuje i dzieciom, i dorosłym. Grając w grę planszową trzeba się skupić. Czyli to rozwijanie koncentracji i kodowanie bez komputera. Lubię tę grę, bo jest łatwa w obsłudze. Dodatkowo jest też fajna dla dorosłych - dodała.
Gry planszowe a rozwój emocjonalny
Paulina Mierzejewska to nie tylko ekspertka od gier "Kapitana Nauki", ale także psycholog dziecięca. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak gra planszowa może wpłynąć na rozwój emocjonalny dziecka.
- Lubię grę "Co za emocje". Uczy ona dzieci rozumienia emocji, dzięki czemu wiedzą, co czują. Pobudzana też jest kreatywność, bo trzeba tańczyć, naśladować dźwięki itd. - powiedziała.
Dodatkowo poprzez planszówki uczymy się współpracy. Taka umiejętność zaprocentuje w dorosłym życiu.
- Uczy się współpracy. W dorosłym życiu, w każdym zawodzie współpraca jest potrzebna. Dodatkowo dzieci mogą nauczyć się logicznego myślenia - podsumowała ekspertka.
Dlaczego gry planszowe są lepsze od gier komputerowych? Zobacz materiał i poznaj opinię ekspertki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Artykuł sponsorowany





