Jagoda Grondecka jest już w Polsce, ale planuje wrócić do Afganistanu. "Nie zdajemy sobie sprawy z sytuacji kobiet"

Kobiety w Afganistanie
David Sacks / Getty Images
Źródło: The Image Bank RF
Jagoda Grondecka, która od prawie roku mieszkała w Kabulu, w miniony piątek (20 sierpnia) wróciła do Polski. Obecnie przebywa w Warszawie, skąd również stara się pomagać afgańskim uchodźcom. Okazuje się jednak, że dziennikarka nie zamierza zbyt długo pozostać w kraju i planuje wrócić do Afganistanu.

Kim jest Jagoda Grondecka?

Od czasu, gdy władzę w Afganistanie przejęli talibowie, o tym, jak na bieżąco zmieniała się sytuacja w Kabulu informowała m.in. Jagoda Grondecka, korespondentka "Krytyki Politycznej". Dziennikarka jest z wykształcenia iranistką, w stolicy Afganistanu mieszkała od września 2020 roku. Na jej profilu na Instagramie można znaleźć obszerne relacje dotyczące aktualnej sytuacji w Kabulu. Kobieta mimo zagrożenia, aktywnie włączała się w pomoc w ewakuacji Afgańczyków, którzy szukali schronienia na terenie Polski.

Dziennikarka planuje wrócić do Kabulu

Choć Jagoda Grondecka wróciła do Polski, to nadal aktywnie pomaga Afgańczykom, którzy zdołali uciec z Kabulu. Na swoim profilu w mediach społecznościowych zwróciła się z prośbą do wszystkich, którzy w są w stanie pomóc tym, którzy zdołali przedostać się do Polski i potrzebują wsparcia zarówno prawnego, jak i organizacyjnego. Warto dodać, że mowa tu o osobach, które pomagały polskim żołnierzom przebywającym na misjach w Afganistanie.

Choć Jagoda Grondecka zdołała bezpiecznie wrócić do kraju, to nie zamierza pozostać w Polsce na dłużej. Dziennikarka już teraz zapowiedziała, że planuje wrócić do Afganistanu. Ze względu na trudną sytuację polityczną, nie wiadomo kiedy to nastąpi, ale jeśli będzie to możliwe, wróci do Kabulu już w ciągu najbliższych kilku tygodni.

- My, zachodni dziennikarze, nawet mieszkając długo w tym kraju, nie jesteśmy w stanie do końca oddać ich punktu widzenia, nie rozumiemy do końca sytuacji, w jakiej się znaleźli. Szczególnie nie zdajemy sobie sprawy z sytuacji kobiet. Dlatego dziś mówiąc o tym, co się dzieje w Afganistanie, trzeba szukać afgańskich ekspertów. I to nasze, dziennikarzy, główne zadanie - powiedziała Grondecka w rozmowie z "Press".

Zobacz także:

Zobacz wideo: Piekło kobiet w Afganistanie

Autor: Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości