Gorące tematy

"Ślubowałaś? To twój obowiązek!" Gwałt małżeński - kiedy do niego dochodzi?

Gorące tematy

"Ślubowałaś? To twój obowiązek!" Gwałt małżeński - kiedy do niego dochodzi?

Co to jest gwałt małżeński? Kiedy do niego dochodzi? Co grozi za dokonanie gwałtu małżeńskiego? Na ten temat rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Beatą Mirską-Piworowicz, prezes stowarzyszenia "Damy radę".

  • Co to jest gwałt małżeński? Kiedy dochodzi do gwałtu małżeńskiego? Co na ten temat mówi prawo?
  • Co zrobić, kiedy zostałaś zgwałcona w małżeństwie? Do kogo się zgłosić?
  • Prawo we Francji - kiedy gwałcicielem jest mąż lub partner, dostaje wyższy wymiar kary. Czy w Polsce prawo też się zmieni?


Zobacz też: Czego nie warto mówić swojemu partnerowi?


Co to jest gwałt małżeński? Kiedy dochodzi do gwałtu małżeńskiego?

Gwałt małżeński to cały czas temat tabu, niestety w Polsce również. Kiedy mówimy o gwałcie małżeńskim? Co na ten temat mówi prawo?

Kodeks karny, mówi: "kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12". 

W tym samym artykule napisane jest, że "kto doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8". 

WAŻNE!

Przepis nie wyklucza tego, że osobą pokrzywdzoną może być drugi z małżonków.


Więcej tutaj: Stalking - co to jest? Jak z nim walczyć?


Badania mówią wprost - w około 80 procent przypadków gwałtów gwałcicielem jest osoba, którą znamy, z naszego bliskiego środowiska - najczęściej z najbliższej rodziny. 

Panuje dziwne przyzwolenie na to, że mąż czy narzeczony, czy osoba która mieszka z kobietą, ma takie prawo (...). Podkreślmy to, nikt nie ma prawa wymuszać na mnie czynności seksualnych, ani wymuszać na mnie przemocy czyli seksu - mówiła w Dzień Dobry TVN Iwona Wiśniewska, psycholog.


O gwałcie małżeńskim mówimy również wtedy, kiedy mąż mówi żonie "Jeśli mi się nie oddasz, nie dostaniesz pieniędzy", "Jeśli mi się nie oddasz, zdradzę cię, to jest twój obowiązek". To jest również forma przemocy seksualnej.


Więcej: Zwykły smutek czy już depresja? Sprawdź!


Zobacz film: Mój mąż mnie gwałci! Źródło: Dzień Dobry TVN

Co zrobić, kiedy zostałaś zgwałcona w małżeństwie? Do kogo się zgłosić?

Udowodnienie gwałtu małżeńskiego jest bardzo trudne. Jeśli chcemy zgłosić, że doszło do gwałtu małżeńskiego, należy:

  • jak najszybciej udać się do lekarza, który powinien zrobić obdukcję,
  • następnie udać się na policję w celu złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa na swojej osobie.

Jeśli czujesz się zagubiona i nie wiesz co robić, zawsze warto jest zgłosić się do fundacji, które pomagają ofiarom gwałtu.


Sprawdź: Jak wygląda życie z wirusem HIV?


Prawo we Francji - kiedy gwałcicielem jest mąż lub partner, dostaje wyższy wymiar kary. Czy w Polsce prawo też się zmieni?

Co ciekawe, we Francji panuje takie prawo, że kiedy gwałcicielem jest mąż lub partner, dostaje on wyższy wymiar kary. Dlaczego tak jest? 

Kobiecie, która doświadczyła przemocy ze strony najbliższej osoby, trudniej jest podnieść się, ma dłuższą drogę do pokonania, żeby wyrwać się z tego zaklętego kręgu - mówiła w Dzień Dobry TVN Beata Mirska-Piworowicz, prezes stowarzyszenia "Damy radę".


Kobiety bardzo często nie przyznają się do tego, że zostały zgwałcone przez swojego męża lub partnera. Dlaczego? Kobiety po prostu się wstydzą, boją się że zostaną wyśmiane i ktoś stwierdzi, że w małżeństwie nie może dojść do gwałtu.

Dlatego pamiętaj! Każda forma przemocy seksualnej, nawet jeśli sprawcą jest twój partner lub mąż, jest przestępstwem!


Więcej:

Co sądzisz o tym artykule?
8
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0