Co zobaczyć w Górach Sowich? Atrakcje, tajemnice, szlaki

Góry Sowie
Fot: Petroos / gettyimages.com

Góry Sowie to najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Polsce. Jest najstarszą częścią Sudetów. Jakie atrakcje warto tam zwiedzić? Czy można pojechać w Góry Sowie na narty lub rower?

Największe atrakcje Gór Sowich to tajemnicze budowle, korytarze i sztolnie tzw. „Projektu Riese” pozostawione pod ziemią przez hitlerowców. Do dziś nie do końca znane jest ich przeznaczenie.

Góry Sowie - atrakcje turystyczne

Park Krajobrazowy Gór Sowich to teren pieszych wędrówek - świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). To doskonały punkt widokowy, dodatkowo na szczycie zwiedzić można żelbetową wieżę widokową z początku XX wieku. Wieża jest symbolem Pieszyc i znajduje się w herbie miasta.

Ważne! Wieża w sezonie zimowym jest otwarta tylko w weekendy, gdy pogoda pozwoli, a w lecie - od maja do października - można do niej wejść codziennie od 9.30 do 19.00.

Inne punkty widokowe to np. Mała Sowa (drugi szczyt Gór Sowich pod względem wysokości), Kalenica (trzeci szczyt z wieżą widokową) oraz Polana Jugowska.

Atrakcje Gór Sowich - szlaki turystyczne

Co warto zobaczyć w Górach Sowich? Szlaki piesze Gór Sowich przechodzą przez najważniejsze atrakcje regionu:

  • część Głównego Szlaku Sudeckiego im. M. Orłowicza, która prowadzi z Jedliny-Zdroju, przez Rzeczkę, Wielką Sowę, Bukową Kalenicę do Srebrnej Góry;
  • szlak żółty z Walimia na Wielką Sowę;
  • szlak martyrologii (upamiętniający więźniów filii obozu Gross-Rosen, na całej trasie mijamy ślady ich niewolniczej pracy przy projekcie Riese) z Jugowic, przez Walim, kompleks Osówka i Kolce do Głuszycy Górnej.

Atrakcje Gór Sowich - trasy rowerowe:

  • żółty szlak rowerowy nazywany Szlakiem Podziemi Gór Sowich - pętla z Głuszycy i z powrotem, wzdłuż torów kolejki wąskotorowej, przez Soboń, Osówkę (15 km);
  • niebieski szlak rowerowy - z Nowej Rudy i z powrotem, przez Przygórze, Przełęcz Woliborską, Przełęcz pod Gołębią, fort Donjon, wzdłuż trasy kolejki Sowiogórskiej, Wolibórz i Przygórze.

Schroniska na szlakach to Zygmuntówka (740 m n.p.m., umiejscowione na stoku góry Rymarz), Sowa (na wysokości 900 m n.p.m., między WIelką Sową a Przełęczą Sokolą), Bacówka i Orzeł (na wysokości 844 m n.p.m., między Przełęczą Sokolą a Wielką Sową).

Atrakcje Gór Sowich: bunkry, sztolnie, jaskinie

Projekt Riese w Górach Sowich był największym projektem budowlano-górniczym Niemiec w latach 1943-45. Planowano zbudować kwaterę dla Adolfa Hitlera - na zamku Książ i w głębokich bunkrach Gór Sowich. Tajemnicze podziemne budynki naziści budowali rękami więźniów obozów, jeńców wojennych i robotników przymusowych.

Jedną ze sztolni udostępnioną turystom jest Muzeum Sztolni Walimskich - Kompleks Rzeczka. Góry Sowie skrywają także inne zabudowania projektu Riese: Kompleks Osówka w gminie Głuszyce i - największy - Włodarz. Są one otwarte dla turystów. Sztolnie Osówka nazywane są nawet „podziemnym miastem”. Posiadają, oprócz podziemnych budowli, także rozbudowaną część naziemną. Obecnie do zwiedzania udostępnionych jest tam 1500 m wyrobisk i chodników. Do dziś tajemniczy projekt Riese w Górach Sowich budzi ciekawość.

Góry Sowie. Co jeszcze warto zobaczyć?

Sztolnie w Górach Sowich to nie tylko tajemniczy niemiecki projekt. Do zwiedzania udostępnione są też m.in. podziemia kopalni. Kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie obecnie funkcjonuje jako muzeum.

Malownicze są także wiadukty - w Nowej Rudzie, Zdrojowisku, pod Ostrorogiem.

Na uwagę zasługują też zamki - zamek Grodno na górze Choina, zamek w Nowej Rudzie i zamek lub strażnica na Zamkowej Górze (na niższym z dwóch wierzchołków). Z tym pierwszym też wiążą się tajemnice i legendy. W Pieszycach z kolei znajduje się renesansowo-barokowy zamek nazywany „Wersalem Śląska”.

Niedaleko Srebrnej Góry znajduje się XVIII-wieczna Twierdza Srebrnogórska składająca się z 6 fortów.

Góry Sowie - miejscowości turystyczne i ciekawe miejsca :

  • Nowa Ruda (sporo zabytków: kościołów, domów, pałaców, a także zamek i Muzeum Górnictwa),
  • Zdrojowisko (część wsi Jugów) znane z naturalnych źródeł wód leczniczych do kąpieli i picia,
  • Pieszyce (średniowieczny zamek, zespół pałacowo-parkowy, mury obronne z XVII w.),
  • Walim (kościoły, kaplice, ruiny zakładów włókienniczych).

Góry Sowie - narty

W Górach Sowich zimą pokrywa śnieżna zalega do ok. 90 dni w roku. W zimie średnie temperatury w Górach Sowich są zbliżone do temperatur wyższych gór i wynoszą średnio -8 st. C, a w lecie 15 st. C.

W Górach Sowich działają wyciągi i trasy narciarskie. Infrastrukturę oferuje m.in. Sport Park Jugów z pięcioma trasami zjazdów, czy Kompleks Wyciągów Narciarskich Górnik w Rzeczce z trzema wyciągami.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ich pasją są góry

Źródło: Dzień Dobry TVN.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości