Gwiazdy

Sanepid ostrzega przed nowym narkotykiem. "Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina"

narkotyki

sturti/ Getty Images

Gwiazdy

Sanepid ostrzega przed nowym narkotykiem. "Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina"

narkotyki

sturti/ Getty Images

Tabletki, proszki, aerozole. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że w Polce został wykryty nowy narkotyk. Trzeba zachować szczególną ostrożność, bo etazen jest oferowany pod różnymi postaciami. Co jeszcze o nim wiemy?

Etazen – nowy narkotyk

Sanepid podał, że w ostatnim czasie pierwszy raz wykryty został w Polsce etazen, nowy, bardzo niebezpieczny narkotyk z grupy opioidów. Był on oferowany w Łodzi jako dopalacz, jako szary proszek o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne i siłę działania.

Przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina

 – zaznacza GIS.

Jak opisuje Sanepid, osoba pod wpływem opioidów jest zwykle "splątana" i podsypiająca, ma zaburzenia świadomości, wąskie szpilkowate źrenice, zwolnioną czynność serca (bradykardię), niskie ciśnienie tętnicze, groźne dla życia zaburzenia oddechowe. Może też dojść u niej do całkowitego zatrzymania oddechu i w rezultacie do śmierci.

GIS ostrzega przed nowym narkotykiem

GIS instruuje, że osobie, która jest pod wpływem opioidów, w ramach pomocy przedlekarskiej należy udrożnić drogi oddechowe, ułożyć w pozycji bezpiecznej i wezwać pogotowie (tel. 112). Ratownicy medyczni powinni zabezpieczyć funkcję oddechową i bezzwłocznie podać specyficzną odtrutkę (nalokson), a potem przewieźć do najbliższego szpitala.

Dopalacze - jak rozpoznać

GIS informuje także, że narkotyk sprzedawany jest jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy areozole do nosa. Często zmienia skład i stężenie. Osoby sięgające po niego przeważnie nie są tego świadome, co znacząco utrudnia lub wręcz uniemożliwia udzielenie pomocy medycznej ratującej zdrowie i życie. 

Zobaczcie, jak groźne może być uzależnienie od narkotyków:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Ekspert: "W tym roku bezwzględnie wszyscy powinniśmy się zaszczepić przeciw grypie"

Atak hakerski na Twittera. Ucierpiały konta wielu znanych i bogatych osób. Wśród nich Barack Obama czy Elon Musk

23-latka zmarła po wypadku na hulajnodze. Zarzuty usłyszał towarzyszący jej mężczyzna

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
71
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0