Ryba po grecku to danie bardzo popularne w naszym kraju. Jest podawana na kolację wigilijną, ale równie dobrze może być przyrządzana w każdy inny dzień. To stosunkowo zdrowa i pożywna potrawa, dodatkowo niewymagająca zbyt dużych umiejętności kulinarnych. Jak się robi farsz do ryby po grecku?
Święta
Przygotowanie ryby po grecku
Wybierając gatunek ryby, warto kierować się walorami smakowymi oraz zdrowotnymi. Dobrym wyborem będzie dorsz lub morszczuk. Oprószone solą i pieprzem rybne kawałki lub filety smażymy na rozgrzanym oleju. Po usmażeniu możemy zacząć przygotowywać farsz na rybę po grecku. Jeśli wolimy przyrządzić wersję mniej kaloryczną, możemy spróbować dania z rybą duszoną lub grillowaną. Nie będzie zbyt dużej różnicy w smaku.
Ryba po grecku – farsz
Dobry farsz do ryby po grecku to podstawa udanego dania. Można go przygotować w bardzo prosty sposób. Wystarczą nam do tego warzywa (najczęściej stosowane są tarte: marchew, pietruszka, seler i cebula), a także koncentrat pomidorowy oraz przyprawy, takie jak pieprz, sól, ziele angielskie, liść laurowy. Składniki nie są wyszukane i dostępne są praktycznie w każdym sklepie. To właśnie prostota jest największą zaletą tego dania.
Ryba po grecku – klasyczny przepis
Poniżej podstawowy, prawdopodobnie najbardziej popularny przepis na rybę po grecku.
Składniki na farsz do ryby po grecku:
- 1 kg filetów białej ryby (np. z morszczuka lub dorsza),
- 300 g gęstego przecieru pomidorowego (albo 100 g koncentratu pomidorowego),
- 1 kg marchewki,
- 2 pietruszki,
- kawałek selera,
- 2 cebule,
- 1 por,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 1 liść laurowy,
- sól, świeżo mielony pieprz, czerwona słodka papryka,
- oliwa do smażenia.
Przygotowanie:
- Warzywa obieramy. Na grubych oczkach tarki ścieramy marchew, pietruszkę i selera.
- Następnie kroimy w plasterki pora z cebulą i podsmażamy na rozgrzanej oliwie. Do smażącego się pora i cebuli dodajemy resztę startych warzyw oraz szklankę wody.
- Tak przygotowane warzywa dusimy przez około 1–1.5 godziny, co jakiś czas mieszając i, w razie potrzeby, dolewamy wody.
- Pod koniec duszenia warzywa przyprawiamy solą, pieprzem, liściem laurowym, słodką papryką i zielem angielskim.
- Gdy warzywa osiągną już odpowiednią miękkość, dodajemy do nich wymieszany z odrobiną wody koncentrat pomidorowy i podsmażamy przez kilka minut.
- Usmażoną rybę układamy na dnie naczynia, następnie rozsmarowujemy na niej warstwę farszu. W podobny sposób układamy kolejną warstwę.
- Rybę powinno się odstawić na około 2 godziny do przestygnięcia.
Ryba po grecku – farsz, przepis z musztardą i octem
Farsz z musztardą i octem różni się nieco w smaku od tradycyjnej ryby po grecku.
Składniki na farsz do ryby po grecku z musztardą i octem:
- 3 marchewki,
- 3 cebule,
- por,
- seler,
- pietruszka,
- 2 łyżeczki musztardy sarepskiej,
- 1 mały koncentrat pomidorowy,
- ocet,
- cukier,
- oliwa,
- sól,
- mieszanka przypraw typu Vegeta.
Przygotowanie farszu do ryby po grecku z musztardą i octem:
- Przygotowanie przebiega praktycznie w ten sam sposób, co w poprzednim przepisie. Wszystkie warzywa myjemy, obieramy, kroimy cebulę z porem, a resztę warzyw ścieramy na grubej tarce.
- Cebulę z porem należy zeszklić na patelni, a następnie dodać do nich pozostałe warzywa z odrobiną wody i zagotować.
- Po zagotowaniu dodajemy przyprawy – sól, Vegetę, pieprz, liść laurowy i ziele angielskie i zmniejszamy ogień.
- Pod koniec gotowania, gdy warzywa zrobią się odpowiednio miękkie, dodajemy do nich ocet, cukier, musztardę i koncentrat pomidorowy, mieszamy i jeszcze przez chwilę gotujemy.
- Przekładamy rybę podobnie jak w poprzednim przepisie.
Jak widać, przepis na farsz do ryby po grecku nie jest skomplikowany ani czasochłonny. Możemy z łatwością przygotować go zarówno w leniwe sobotnie popołudnie, jak i w dzień roboczy po pracy. Rybę po grecku możemy podawać zarówno na zimno, jak i na ciepło. Można ją spożywać na kolację, obiad lub między posiłkami. Jej słodkawy smak z pewnością przypadnie do gustu również najmłodszym, dzięki czemu uda nam się wzbogacić ich dietę o zdrową rybę oraz warzywa. Warto pamiętać, że według zaleceń wielu dietetyków tłuste ryby morskie najlepiej spożywać dwa razy w tygodniu. Zawarte w nich witaminy, składniki mineralne, a przede wszystkim wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3) są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zobacz też:
- Przepis na pieczoną rybę po grecku
- Pyszny karp w galarecie – obowiązkowy na wigilijnym stole
- Ryba po chojnicku - przepis na dorsza z warzywami
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Mixmike/Getty Images