Egzamin ósmoklasisty 2020. Poznaj terminy i zasady

F1Digitals/Pixabay
F1Digitals/Pixabay
Ponad 347 tys. uczniów zasiądzie we wtorek rano do egzaminu ósmoklasisty. W ciągu 3 dni młodzi ludzie zmierzą się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. Podczas egzaminu będzie obowiązywał reżim sanitarny.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - terminy

Pierwotnie sesja egzaminacyjna miała się rozpocząć 21 kwietnia. Jednak w związku z epidemią koronawirusa od 12 marca zawieszono stacjonarne zajęcia; od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia zdalnego. Dlatego też przesunięto terminy egzaminów zewnętrznych, w tym egzaminu ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty trwa 3 dni:

  • we wtorek 16 czerwca o godz. 9:00 uczniowie będą pisać egzamin z języka polskiego. Potrwa on 120 minut (dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 180 minut).
    • w środę 17 czerwca o godz. 9:00 odbędzie egzamin z matematyki - potrwa 100 minut (może być wydłużony do 150 minut ).
      • w czwartek 18 czerwca o godz. 9:00 będzie egzamin z języka obcego - potrwa 90 minut (może być wydłużony do 135 minut ).

        Największa grupa ósmoklasistów (95,7 proc.) wybrała język angielski. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki, do którego przystąpi 3,8 proc. uczniów. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,5 proc. ósmoklasistów. Ósmoklasista mógł wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

        Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do niego we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie: 7-9 lipca.

        Egzamin ósmoklasisty 2020 - wytyczne

        Podczas egzaminów należy przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Zgodnie z nimi na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa - dotyczy to zarówno zdających i nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

        Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp.

        Egzamin ósmoklasisty 2020 - wyniki

        Wynik egzaminu uczniowie poznają do 31 lipca. Wpływa on na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

        Egzamin ósmoklasisty

        Egzaminu ósmoklasisty to konsekwencja wprowadzenia reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przeprowadzany jest po raz drugi - w ubiegłym roku uczniowie zdawali go po raz pierwszy.

        W takiej formie - trzy dni, trzy egzaminy - egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony tylko do 2021 r. W 2022 r. egzamin będzie trwał cztery dni - uczniowie będą zdawali także z przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii albo historii).

        Zobacz też:

        Egzaminy 2020. Minister edukacji podał wytyczne i harmonogram

        Wakacje 2020 - kolonie i obozy w dobie koronawirusa. "Trzeba realnie ocenić ryzyko"

        Obozy i kolonie w dobie pandemii. Jakie zasady będą obowiązywały?

        Autor: Luiza Bebłot

        Źródło: PAP

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości