Newsy

Egzaminy 2020. Minister edukacji podał wytyczne i harmonogram

Dariusz Piontkowski

x-news

Newsy

Egzaminy 2020. Minister edukacji podał wytyczne i harmonogram

Dariusz Piontkowski

x-news

Od 15 czerwca do 10 lipca absolwenci podstawówek będą mogli składać dokumenty do szkół średnich - poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski. Kolejny termin to 31 lipca - 4 sierpnia. Ostateczne listy przyjętych do szkół ogłoszone zostaną 19 sierpnia.

Egzaminy 2020 - terminy 

  • 9 - 29 czerwca - egzamin maturalny, bez ustnego
  • 16 - 18 czerwca - egzamin ósmoklasisty
  • 17-28 sierpnia - egzamin zawodowy 
  • 22 czerwca - 9 lipca - egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie 

Podczas wtorkowej konferencji prasowej w resorcie edukacji minister Dariusz Piontkowski przypomniał harmonogram egzaminów, a także podał terminy rekrutacji do szkół średnich.

Egzaminy ósmoklasistów 2020

Piontkowski poinformował, że zdawać dokumenty do szkół będzie można od 15 czerwca do 10 lipca i będzie to można robić w wersji elektronicznej. Wtedy trzeba będzie dosłać kopię świadectwa.

Szkoły, które wymagają umiejętności praktycznych, będą mogły je sprawdzić między 23 czerwca a 7 lipca.

Druga tura składania dokumentów w trakcie postępowania rekrutacyjnego rozpocznie się 31 lipca i skończy 4 sierpnia

- dodał szef MEN.

Wtedy należy złożyć kopię, także wersję elektroniczną, zaświadczenia o egzaminie. W tych kilku dniach uczeń, mając już świadomość jakie miał świadectwo, ile punktów otrzymał na egzaminie, może również zmienić swoją decyzję jeśli chodzi o szkoły, które chciałby wybrać w postępowaniu rekrutacyjnym

 - powiedział Piontkowski.

Przewidujemy, że 12 sierpnia zostaną podane listy osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Tradycyjnie zostaną wywieszone na budynku szkoły, ale ze względu na stan epidemii będą mogły być zawieszone na stronie internetowej szkoły

 - stwierdził szef MEN.

Zakwalifikowani uczniowie będą musieli dostarczyć oryginały świadectw i wyników egzaminów. 19 sierpnia szkoły ogłoszą listę osób przyjętych. Następnych kilka dni zostanie przeznaczonych na odwoływanie się do komisji rekrutacyjnych.

Dyrektorzy mają prawo zdecydować o tym, którzy uczniowie będą mogli zająć miejsca wolne dodał.

Matura 2020 - wytyczne na egzaminy

Dariusz Piontkowski mówi też o wytycznych, według których przygotowane zostaną egzaminy maturalne, zawodowe i egzamin ósmoklasistów. W środku mogą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie. 

Rozumiemy, że z racji tej odległości zespół nadzorujący może wynosić dwie osoby

 - tłumaczył minister.

Szef MEN przypomniał, że znajdujemy się w etapie wstępnego luzowania obostrzeń. 

Od 25 maja mogą ruszyć zajęcia opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3. Wprowadzamy możliwość konsultacji z maturzystami i uczniami klas ósmych. Wiemy, że mogą potrzebować takiego bezpośredniego kontaktu. Od 1 czerwca te konsultacje będą mogły objąć wszystkich uczniów 

- podkreślił Piontkowski.

Wakacje 2020 

Jak dodał, najnowsze wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej będą dotyczyły wyjazdu na wakacje i zorganizowanego wypoczynku.

Pracujemy nad tym. Mam nadzieję, że będziemy mogli to przedstawić w najbliższym czasie. Wydaje mi się, że taki wypoczynek będzie możliwy do zorganizowania

- zaznaczył Piontkowski.

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
53
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0