Dzwonek Poszarskiego – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie. Jak wygląda roślina?

Dzwonek Poszarskiego
Mirojak75 / Getty Images
Źródło: iStockphoto

Dzwonek Poszarskiego to niska bylina uprawna, która świetnie sprawdza się jako ozdoba murków i ogródków skalnych. Dzięki swojej niewymagającej uprawie może być sadzona nawet na gorszych jakościowo ziemiach. Jak wyglądają sadzonki rośliny i gdzie umieszczać je w ogrodzie?

Jedną z często spotykanych bylin w polskich ogrodach jest dzwonek Poszarskiego. Ze względu na swoją charakterystykę, czyli przede wszystkim atrakcyjny wygląd i łatwość pielęgnacji, roślina coraz częściej pojawia się nie tylko na rabatach, ale również w ogródkach skalnych lub wśród kamieni. Sadzonki gatunku prezentują się niezwykle pięknie podczas kwitnienia, uroku nie można odmówić również samym liściom rośliny. Dzwonek Poszarskiego nie jest rośliną zimozieloną, ale przy odpowiedniej uprawie może być gatunkiem wieloletnim. Co warto wiedzieć o roślinie przed zasadzeniem jej w ogrodzie?

Dzwonek Poszarskiego – jak wyglądają sadzonki?

Sadzonki dzwonka Poszarskiego początkowo są dość niskie. Dojrzałe egzemplarze osiągają około 20 cm wzrostu, co nie wyróżnia ich spośród innych typowych bylin. Oryginalnym i dekoracyjnym elementem są jednak kwiaty rośliny. Ulistnienie jest dość charakterystyczne. Niewielkie, okrągłe liście w kolorze zielonym pokrywają łodygę na całej jej długości.

Dzwonek Poszarskiego ma poduszkowy pokrój, kwiatostany są niezwykle gęste i zbite. W okresie kwitnienia, czyli od czerwca do września, roślinę ozdabiają drobne, zazwyczaj intensywnie fioletowe (choć poszczególne egzemplarze mogą różnić się nasyceniem koloru) kwiaty w kształcie gwiazdek. W odróżnieniu od innych gatunków dzwonków, bylina nie wytwarza kłączy podziemnych, ale mimo to może rozrastać się nawet do 70 cm szerokości. To wszystko za sprawą jej długich, pokładających się pędów.

Dzwonek Poszarskiego – uprawa i pielęgnacja

Uprawa dzwonka Poszarskiego nie jest wymagająca. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, zazwyczaj dobrze przyjmuje się również w cieniu, jednak wtedy może słabiej kwitnąć. Lubi gleby przepuszczalne, wilgotne, żyzne, ale poradzi sobie również na typowych glebach ogrodowych. Jest tolerancyjna względem podłoża, choć najszybciej rozwija się w ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub lekko zasadowym. Dzwonki Poszarskiego nie potrzebują zabezpieczeń w trakcie zimy. Świetnie znoszą nawet bardzo niskie temperatury i w polskim klimacie są całkowicie odporne na mróz. Zalicza się je do grupy roślin o największej mrozoodporności.

Dzwonek Poszarskiego – jak rozmnażać sadzonki?

Dzwonek Poszarskiego można rozmnażać na dwa sposoby – poprzez wysiew nasion w okresie wiosennym lub poprzez podział sadzonek. Nasiona można zbierać z wcześniej wyhodowanych egzemplarzy kwiatów lub kupić w sklepie. Wysadza się je bezpośrednio do gruntu, w miejscu, w którym mają rosnąć.

Podział sadzonek jest o wiele lepszą metodą rozmnażania, jeśli nowe rośliny mają mieć takie same cechy, co roślina mateczna. W ten sposób rozmnaża się głównie odmiany dzwonka Poszarskiego, dzięki czemu otrzymuje się dokładnie takie same egzemplarze roślin, o identycznym wyglądzie.

Dzwonek Poszarskiego – najlepsze odmiany dekoracyjne

Wśród odmian dzwonka Poszarskiego można wyróżnić kilka niezwykle dekoracyjnych odmian. Wszystkie mają podobne zastosowanie, a ich uprawa jest taka sama, jak w przypadku czystego gatunku. Poszczególne odmiany różnią się od siebie głównie wyglądem, wzrostem i czasem kwitnienia. Jakie ozdobne sadzonki warto kupować w sklepach i zamawiać przez internet?

  • E.H.Frost – odmiana dzwonka Poszarskiego o kwiatach mlecznobiałych, większych niż w przypadku czystego gatunku (ok. 2,5 cm średnicy). Osiąga do 15 cm wysokości.
  • Silberregen – niezwykle efektowna odmiana o sercowatych, jasnozielonych liściach z postrzępionym brzegiem oraz o białych kwiatach tworzących zwarte kwiatostany w formie niewielkich gwiazdek. Roślina kwitnie od czerwca do lipca, zdarza się, że zakwita ponownie również jesienią (zazwyczaj we wrześniu).
  • Stella – jedna z najchętniej wybieranych odmian byliny. Charakteryzuje się dość niskim wzrostem, przeciętnie od 10 do 15 cm, przy czym ma wyjątkowo duże, rzucające się w oczy kwiaty, które osiągają nawet do 3 cm średnicy. Kwiaty mają kolor niebieski z wyróżniającym się białym środkiem.
  • Lisduggan Variety – odmiana o kwiatach w delikatnym, lawendowo-różowym odcieniu. Podczas kwitnienia sprawiają wrażenie dwukolorowych.

Zastosowanie dzwonka Poszarskiego

Dzwonek Poszarskiego jest wyjątkowo tolerancyjny względem miejsc, w których rośnie. Pięknie prezentuje się na skalniakach oraz na skarpach. Często bywa sadzony również na murkach ogrodowych. W miejscach trudno dostępnych, z glebą niskiej jakości, świetnie sprawdzi się jako roślina zadarniająca. Może być wykorzystany jako alternatywa dla ozdobnego trawnika.

Sadzonki warto umieszczać w większych grupach, ponieważ wtedy prezentują się znacznie efektowniej niż pojedyncze egzemplarze. Nie należy sadzić dzwonków Poszarskiego w towarzystwie roślin wolno rosnących, ponieważ jest to gatunek dość ekspansywny. Niskie, powoli rozwijające się kwiaty, mogą zostać zagłuszone. W kompozycjach ogrodowych wykorzystuje się przeróżne odmiany dzwonka lub gatunki o podobnym sposobie uprawy i charakterystyce.

Zobacz wideo: Działka pełna warzyw. Porady Łukasza Skopa

Dzień Dobry Wakacje

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie