Początek kariery Gianniego Versace
Najprawdopodobniej Gianni Versace nigdy nie marzył o takim sukcesie, jaki finalnie osiągnął. Urodził się 2 grudnia 1946 w włoskim mieście Reggio Calabria, które niegdyś znajdowało się na terenie starożytnej Wielkiej Grecji. Jego matka, Francesca, była krawcową i właścicielką sklepu z odzieżą, natomiast ojciec, Antonio, był sprzedawcą węgla. Wychowywał się z trójką rodzeństwa: starszym bratem Santo Domenico oraz dwiema młodszymi siostrami – Tiną (która zmarła w wieku 12 lat) oraz Donatellą.
Nie interesuje mnie przeszłość, chyba że jako droga do przyszłości
Jako dziecko Gianni uwielbiał spędzać czas w butiku swojej matki i patrzeć, jak ta tworzy ubrania. W 1955 roku, w wieku dziewięciu lat, zaprojektował pierwszą sukienkę. Choć uczył się niezbyt chętnie, od najmłodszych lat interesował się modą. Fascynowały go kobiety w sklepie Franceski, a także kostiumy śpiewaków w operze. Gdy dorósł, studiował architekturę, jednak nie rezygnował z pomocy mamie. Słusznie, bowiem niedługo później jeden z producentów odzieży wynajął Gianniego do zaprojektowania kolekcji.
Moda idzie w parze z wyczuciem chwili. Wiąże się to z filmem, sztuką, gustem młodych ludzi
Wówczas Versace zrobił pierwszy wielki krok w swojej karierze. Zostawił za sobą ciasne domostwo, spakował się i ruszył realizować marzenia w Mediolanie, który niedługo wcześniej stał się centrum mody. Tam projektował dla marek specjalizujących się w werbowaniu młodych designerów szukających rozgłosu. W 1972 roku błyskawicznie stworzył kolekcję dla Florentine Flowers. Dzięki temu, że przyciągnął klientów do sklepu, właściciele marki oprócz honorarium w wysokości 4 mln lirów, podarowali mu kabriolet.
Versace, czyli rodzinny biznes
W 1976 roku Gianni marzył już o własnej marce i do Mediolanu ściągnął swoje rodzeństwo. Jego starszy brat Santi ukończył ekonomię i zaoferował pomoc w kwestiach formalnych, Donatella z kolei miała się zająć reklamą. Już dwa lata później powstał pierwszy sklep Versace przy Via della Spiga w Mediolanie. Wówczas w Palazzo della Permanente zaprezentowano również pierwszą kolekcję domu mody, która spotkała się z pozytywnym odbiorem. W recenzjach pisano, że osoby siedzące w pierwszym rzędzie potrzebowały okularów przeciwsłonecznych, by nie oślepnąć od blasku bijącego z wybiegu. Niedługo później powstała także męska kolekcja Versace oraz perfumy i elementy wyposażenia wnętrz.
Nie interesuj się trendami. Nie doprowadź do tego, aby moda Tobą zawładnęła. To ty decydujesz kim jesteś, co chcesz przekazać sposobem w jaki się ubierasz i w jaki żyjesz
Styl projektanta szybko stał się rozpoznawalny. Jego ekspresja przełamywała i kwestionowała kanony eleganckiej mody, przedstawiając jej seksowną i żywiołową estetykę. Gianni tworzył dla pewnych siebie, silnych, niezależnych finansowo kobiet, które są dumne ze swojej mocy uwodzenia. Inspirował się historią sztuki i architekturą, a przede wszystkim kulturą starożytnej Grecji. Oddał jej cześć nawet w logo swojej marki, czyli Meduzie. W mitologii została ona bowiem zamieniona przez Atenę w wężowłosego potwora, a ludzie, którzy się w niej zakochiwali, nie mieli już odwrotu.
Wpływ Versace na popkulturę
Gianni wspólnie z Donatellą wymyślił, żeby w kampaniach reklamowych eksponować świat bogactwa oraz fantazji i zatrudniać najlepsze modelki. Na przełomie lat 90. stworzył armię "bogiń piękna", które opinia publiczna - a nie tylko osoby z branży - znały z imienia i nazwiska. Wylansował m.in. Naomi Campbell, Lindę Evangelistę, Claudię Schiffer, Cindy Crawford, Kate Moss i Carlę Bruni. To one unieśmiertelniły zdjęcia legendarnych fotografów, jakich Versace zatrudniał do swoich kampanii. Wiedział, że to inwestycja, która zwróci mu się z nawiązką. Z kolei jego największymi inspiracjami były Madonna oraz Lady Di. Gdy księżna Diana postanowiła pożegnać się ze stereotypem brzydkiego kaczątka i przeobrazić w pięknego łabędzia, po nową garderobę udała się do Gianniego. Szybko się zaprzyjaźnili.
Moim celem jest dać kobietom szansę pokazania ich indywidualności, stania się tym, kim chcą być naprawdę. Myślę, że kobiety po prostu chcą czuć się piękne
Versace czuwał nad wszystkim, co dotyczyło jego marki, a każdy element musiał współgrać z jego wizją. Był rewolucjonistą i te projekty, które najpierw wywoływały kontrowersje, później stawały się wyznacznikiem dla innych. Miał też własną wizję haute couture - nie chciał tworzyć strojów, w których jego klientki miały wyglądać na dojrzałe reprezentantki wyższych sfer, a zamiast tego stawiał na seksapil i podkreślenie sylwetki . Choć w przeciągu swojej kariery często spotykał się z zarzutami o wulgaryzm, zawsze wychodził z tego obronną ręką.
Myślę, że obowiązkiem projektanta jest próba łamania zasad i barier
Jego kariera zakończyła się przedwcześnie 15 lipca 1997 roku niczym makabryczny kryminał. Gianni został zabity na schodach swojej willi w Miami Beach dwoma strzałami z pistoletu oddanymi przez seryjnego zabójcę , Andrew Cunanana, który dorabiał sobie jako luksusowa męska prostytutka. Versace był homoseksualistą żyjącym z partnerem Antonio D'Amico, dlatego też wielu podejrzewało, że projektanta łączyło coś ze swoim oprawcą. Późniejsze śledztwo wykazało, że to nieprawda, jednak nigdy nie poznamy motywów zabójcy, ponieważ kilka dni po morderstwie designera, Andrew popełnił samobójstwo. Jak stwierdził reżyser Franco Zeffirelli: "Wraz ze śmiercią Versacego, Włochy i świat straciły projektanta, który uwolnił go z więzów konformizmu i podarował mu fantazję oraz kreatywność ". Od tamtej pory na czele marki stoi nieprzerwanie Donatella Versace.
Zobacz także:
- 63-letnia Sharon Stone zachwyciła na czerwonym dywanie w Cannes. Zobaczcie jej spektakularną kreację
- Polska blogerka Viva a Viva była na domówce u światowej sławy projektanta. Nam opowiedziała o najnowszych trendach
- Jak dobrze wyglądać w bieli? Zainspiruj się stylizacjami gwiazd
Zobacz wideo: Sypialnia Donatelli Versace
Autor: Sabina Zięba
Źródło zdjęcia głównego: cover video/x-news