W jakim ogrodzie sprawdzi się dereń? Uprawa, odmiany i właściwości derenia.

Czerwony owoc derenia
DigiPub / Getty Images
Źródło: Moment RF
Dereń w ogrodzie to doskonały wybór dla osób poszukujących krzewu, który jest zarazem dekoracyjny, jak i łatwy w uprawie. Jak wygląda dereń? Na rynku istnieje wiele odmian tego krzewu, każda z nich ma nieco inne wymagania, wielkość i walory estetyczne. Dlatego przed wyborem krzewu do naszego ogrodu warto zastanowić się, na jakich cechach najbardziej nam zależy, aby uniknąć potem niepotrzebnych problemów.

Poszczególne odmiany derenia różnią się między sobą wysokością i pokrojem, a także kolorem liści. Najczęściej w Polsce wybierane odmiany derenia to ozdobny dereń biały – idealny na żywopłot – i dereń jadalny , którego owoce służą do przygotowywania przetworów i mają właściwości lecznicze. Do ogrodu w stylu orientalnym warto wybrać dereń chiński , o dużych, bardzo ozdobnych przykwiatkach. Radzimy, jaki dereń wybrać do ogrodu, i jak właściwie o niego zadbać.

Odmiany derenia najlepsze do ogrodu. Dereń ozdobny czy jadalny?

Zanim zdecydujemy się na konkretną odmianę derenia, to warto zastanowić się, ile miejsca możemy dla niego przeznaczyć oraz poznać jego wymagania. Jeśli zależy nam głównie na wyglądzie, to możemy wybrać dereń biały, dereń skrętolistny lub dereń czerwony . Bardzo efektowny jest również dereń chiński (inaczej kousa), który ma jednak większe wymagania niż pozostałe odmiany. Również prosty w uprawie jest dereń jadalny, który oprócz pięknego wyglądu, dostarczy nam także owoce – idealne do zimowych przetworów.

Dereń biały dobrze sprawdzi się prawie w każdym ogrodzie, jest to bowiem bardzo uniwersalny gatunek. Jakiej pielęgnacji wymaga ten dereń? Krzew nie ma szczególnych wymagań ani co do podłoża, ani stanowiska, będzie dobrze rósł zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Dereń biały lubi cięcie , możemy go więc uformować stosownie do naszych oczekiwań – dobrze sprawdzi się zarówno w roli żywopłotu, jak i krzewu wolno rosnącego. Żywopłot z derenia będzie bardzo wytrzymały na warunki atmosferyczne, dereń biały dobrze znosi zarówno mróz, jak i suszę. Jak wygląda dereń biały? Jego głównym atutem są efektowne, ozdobne liście, które w zależności od odmiany mogą być zielone, białe lub żółte. Dereń biały wygląda estetycznie również w okresie zimowym, ze względu na jaskrawoczerwone pędy.

Do jakiego ogrodu wybrać dereń jadalny ? Uprawa tego krzewu nie jest trudna, podobnie jak dereń biały nie ma on bowiem wysokich wymagań glebowych ani stanowiskowych. Uprawa derenia jadalnego wymaga jednak większej ilości miejsca – krzew dorasta do 5-6 metrów wysokości. Głównym atutem krzewu są owoce, dużym walorem derenia są również kwiaty. Dereń jadalny wytwarza żółte kwiaty zebrane w baldachy o intensywnym, słodkim zapachu. Kwiaty derenia są miododajne. Dereń jadalny rozmnaża się za pomocą nasion.

Zastosowanie derenia jadalnego. Właściwości lecznicze nalewki z derenia

Jakie zastosowanie ma dereń? Owoce stanowią główne bogactwo derenia jadalnego. Możemy z nich zrobić zdrowe przetwory na zimę a także nalewkę i herbatę zimową.

Jeśli lubimy kwaskowaty, lekko cierpki smak, na pewno polubimy dereń jadalny. Przetwory z derenia to przede wszystkim soki, dżemy i marmolady, wielu zwolenników ma także nalewka z derenia jadalnego. Przepis na te trunek nie jest trudny, na pewno warto poznać go przed zimą, aby móc delektować się dereniówką w chłodniejsze wieczory. Aby zrobić tę szlachetną nalewkę wystarczy dojrzałe, umyte owoce derenia (ok. 1 kg) ponakłuwać wykałaczką, aby puściły soki, a następnie zalać litrem spirytusu. Następnie przelewamy całość do słoika, zakręcamy i odstawiamy na miesiąc. Po tym czasie odcedzamy owoce i zasypujemy je kilogramem cukru. Odstawiamy owoce na kilka dni, po tym czasie ponownie dolewamy alkohol. Alkohol powinien łączyć się z owocami przez około tydzień. Po jego upływie ponownie odcedzamy owoce, a gotową nalewkę odstawiamy przynajmniej na pół roku.

Jak działa dereń jadalny? Właściwości lecznicze derenia są znane i doceniane w medycynie naturalnej od wieków. Owoce derenia zawierają dużo witaminy C, A i P, są również bogate w cenne kwasy organiczne i beta-karoten. Z tego powodu przetwory z derenia polecane są w okresie jesienno-zimowym, są bowiem doskonałym remedium na przeziębienie i grypę .

Właściwości lecznicze mają również kora i liście derenia. Kąpiel w wywarze z kory derenia pomaga ponoć na artretyzm i reumatyzm . Medycyna ludowa wykorzystywała wyciąg z kory i liści derenia jako remedium na migrenę i grypę . Plemiona słowiańskie używały ponadto gałązek z derenia do higieny jamy ustnej.

Zobacz film: Najpiękniejszy ogród w Europie

Najpiękniejszy ogród w Europie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości