Kordylina jest jedną z roślin niezwykle atrakcyjnych, cenionych za nietypowy wygląd. Ze względu na szerokie występowanie rośliny na całym świecie niemożliwe jest jednoznaczne określenie jej pochodzenia. Największe jej skupiska znajdują się w regionach tropikalnych w Azji. Jest rośliną doniczkową, przypominającą egzotyczną palmę. Choć często uprawia się ją na tarasie lub w ogrodzie, biorąc pod uwagę jej wymagania i niską odporność na mrozy, jesienią i zimą powinna znajdować się w cieplejszym miejscu. Jej gatunki kordylina australijska oraz kordylina krzewiasta nadają się do domowej uprawy i mogą stać się oryginalną ozdobą domu.
Kordylina – jakie gatunki występują?
Do najpopularniejszych gatunków kordyliny , uprawianych w domach, należy kordylina australijska oraz kordylina krzewiasta. Są to rośliny doniczkowe, co oznacza, że bez problemu w cieplejsze dni mogą ozdabiać taras lub ogród, a w okresie jesienno-zimowym mogą stać się niezastąpioną dekoracją salonu czy sypialni. Na czym polegają różnice dwóch najczęściej kupowanych gatunków kordyliny?
· Kordylina australijska
Ze względu na to, że gatunek osiąga wysokość nawet do 2–3 metrów, trzeba mieć to na uwadze podczas planowania miejsca dla rośliny w domu. W porównaniu do kordyliny krzewiastej jest również znacznie szersza. Jej liście są w kolorze zielonym, mogą rozrastać się do średnicy około 2 metrów, przy czym często tworzą formę korony drzewa. Wśród odmian czystego gatunku znajduje się m.in. kordylina bordowa , której liście przyciągają uwagę niesamowitą, głęboką barwą.
· Kordylina krzewiasta
Inna stosowana nazwa w przypadku tego gatunku to kordylina paciorecznikolistna . W naturalnych warunkach gatunek może osiągnąć nawet 10 metrów wysokości, jednak w uprawie doniczkowej rzadko przekracza 1 metr. Dzięki temu kordylina krzewiasta może być również traktowana jako całoroczna roślina parapetowa. Jej przekrój przypomina gęsty krzak.
Kordylina australijska i kordylina krzewiasta – odmiany popularnych gatunków
Odmiany poszczególnych gatunków kordyliny różnią się od siebie głównie kolorem liści . Wybierając jedną z odmian, warto pamiętać przede wszystkim o tym, że każda z nich jest jednakowo wrażliwa na mróz i na zmianę temperatury. Kordylina ogrodowa przetrwa tylko w przypadku, jeśli przy gwałtownym spadku temperatury zostanie umieszczona od razu w miejscu cieplejszym, w którym temperatura nie spada poniżej 5℃.
Kordylina australijska – odmiany:
· Purpurea – mająca liście w kolorze purpurowym;
· Red Star – czyli kordylina czerwona z delikatnie brązową poświatą na liściach;
· Albertii – mająca zielone, matowe liście, obramowane cienką, kremową linią;
· Sundance – o nietypowych liściach w kolorze zielonym od góry i różowym od dołu, zdobionych czerwonym, nieregularnym pasem przechodzącym przez ich blaszki.
Kordylina krzewiasta – odmiany:
· Prince Albert – o liściach jednocześnie jasnoczerwonych i ciemnoczerwonych;
· Kiwi – mająca liście w odcieniu żółtozielonym z różową obwódką;
· Red Edge – czyli miniaturowa odmiana kordyliny z bordowo-zielonymi liśćmi.
Kordylina – jak o nią dbać? Pielęgnacja rośliny doniczkowej
Głównym elementem pielęgnacji kordyliny jest jej prawidłowe podlewanie. Warto wybierać doniczki z podstawką i z otworem odpływowym , dzięki którym roślina nie zostanie nigdy zbyt mocno przelana, a woda nie zacznie zalegać na dnie doniczki i tym samym nie doprowadzi do gnicia korzeni. Przesuszenie z kolei szybko wywołuje brązowienie i usychanie liści.
Latem roślina musi być podlewana codziennie, a podłoże nigdy nie może być całkowicie suche. Zimą podlewanie można ograniczyć do 1–2 razy w tygodniu, przy bacznej obserwacji i kontrolowaniu poziomu wilgotności ziemi w doniczce.
Kwiat kordyliny wymaga codziennego zraszania, które pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, przypominający ten występujący w jego naturalnym środowisku, tzn. w tropikach. Suche powietrze wywołuje taki sam skutek, jak niedobór wody.
Kordyliny preferują glebę żyzną i przepuszczalną. Ciepłą wiosną, latem i jesienią rośliny warto umieszczać w miejscach słonecznych lub półcienistych. Zimą konieczne jest przeniesienie kordyliny do domu lub garażu. Idealna dla niej, optymalna temperatura powietrza w tym okresie waha się od 5℃ do 20℃. Po okresie spoczynku i zimowaniu należy obciąć wysuszone liście rośliny i nawieźć kwiat specjalnymi nawozami, przeznaczonymi do roślin zielonych. Przy odpowiedniej pielęgnacji, kordylina będzie cieszyć oko przez wiele lat.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN