Racuchy drożdżowe z owocami
Składniki na racuchy:
- 500 g mąki pszennej
- 50 g drożdży rozkruszonych lub 16 g drożdży w proszku
- 380 g letniego mleka
- 1/3 łyżeczki soli
- 2 łyżki cukru
- 1 jajko
- 3 obrane i pokrojone łodygi rabarbaru
- 3 łyżki cukru do posypania rabarbaru przed smażeniem
- cukier puder do posypania gotowych racuchów
Przygotowanie racuchów:
Ważne, aby składniki miały temperaturę pokojową, a mleko było lekko podgrzane (do temperatury ciała). Wszystkie składniki ciasta razem wymieszać w robocie z hakiem, aż się wszystko połączy (2-5 minut). Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce, aby urosło ok 1 godziny. Do wyrośniętego cista dodać pokrojony rabarbar. Patelnię rozgrzać i wlać sporo (na ok 1 cm wysokości) oleju z esencją masła, smażyć na średnim ogniu, aby racuchy zdążyły się usmażyć w środku, kładąc porcje ciasta łyżką od góry, aby ciasto się zsuwało lub pomóc sobie drugą łyżką (można mieć kubek z gorącą wodą i moczyć łyżkę za każdym razem przed nałożeniem ciasta, ale trzeba uważać, aby krople wody nie dostały się na patelnię z tłuszczem), lekko przyklepać. Usmażone racuchy odsączyć z nadmiaru oleju na ręczniku papierowym. Serwować z cukrem pudrem.
Kinga Burzyńska/Dzień Dobry TVN
Truskawki zapiekane w zabajone
Składniki na truskawki zabajone:
- 250 g truskawek, pokrojonych na ćwiartki
- 3 żółtka z dobrych jajek
- 3 łyżki słodkiego wina lub innego alkoholu (np. likier Limoncello, wino musujące, nalewka, itp)
- 2-3 łyżki cukru
- kawałki gorzkiej czekolady (opcjonalnie)
- limonka lub cytryna (opcjonalnie)
Przygotowanie truskawek zabajonych:
Nastawić garnek z niewielką ilością wody. Do miski włożyć żółtka z cukrem i zacząć ubijać, dodać alkohol i dalej ubijać. Położyć miskę z zabajone na garnku z wodą, tak aby dno miski nie dotykało wody, ubijać dalej, aż zgęstnieje (do gotowego kremu można dodać startą skórkę z cytryny lub limonki). Do naczynia odpornego na temperaturę włożyć pokrojone truskawki (mogą też być inne owoce jagodowe), zalać zabajone i wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 C pod grzałkę aby deser się zapiekł. Naczynie z zapieczonymi owocami umieścić w innym naczyniu, aby zapobiec poparzeniu dłoni. Serwować deser na ciepło.
Stek wołowy
Składniki:
- stek wołowy
- olej z esencją masła
- tymianek
- czosnek
- 2 łyżki świeżego masła
- sól, pieprz
Przygotowanie steku:
Wyjąć stek na 30 minut przed przyrządzenie, dokładnie osuszyć mięso ręcznikiem papierowym. Nagrzać patelnię i wlać 1/2 łyżki oleju z esencją masła, gdy patelnia jest mocno nagrzana - wkładamy stek doprawiony solą i pieprzem, czekamy kilka minut, aż mięso się skarmelizuje. Przewracamy na drugą stronę i smażymy kolejne kilka minut w zależności od preferowanego stopnia wysmażenia (jeśli stek jest gruby wkładamy do pieca nastawionego na 180 stopni C i dopiekamy kilka minut. Na końcu smażenia wkładamy rozgnieciony ząbek czosnku i gałązkę tymianku oraz masło. Polewamy stek masłem przez chwilę i zdejmujemy z patelni i dajemy mięsu odpocząć przez kilka minut w temperaturze pokojowej.
Pieczony kalafior w całości
Składniki:
- średni kalafior
- 1/2 łyżeczki kuminu
- 1/2 łyżeczki papryki wędzonej
- 1/2 łyżeczki papryki słodkiej
- 1/2 łyżeczki soli
- 4 łyżki oleju z esencją masła
Składniki marynaty wymieszać i posmarować pędzelkiem kalafior. Piekarnik nagrzać do 200 st C. Włożyć kalafior do naczynia żaroodpornego i wlać na dno 100 ml wody. Wstawić kalafior w całości do piekarnika i piec ok 1 godziny, aż będzie miękki, ale nie rozgotowany. Serwować z gęstym jogurtem, wymieszanym z sokiem z cytryny, miętą, koprem i granatem.
Kinga Burzyńska/Dzień Dobry TVN
Zobacz też:
Warzywa i owoce w towarzystwie jogurtowego dressingu. Pomysły Andrzeja Polana
Eksplozja smaku w daniach ze szpinaku. Sprawdź przepisy Darii Ładochy
Lekkie i smaczne zupy wiosenne według Piotra Kucharskiego. Palce lizać
Masz wyjątkowy przepis? Chcesz gotować w Dzień Dobry TVN? Dołącz do naszej grupy na Facebooku.
Autor: Jola Marat
Źródło: Iwona Niemczewska