Zwierzęta

Bartek Jędrzejak odwiedził azyl dla "niegrzecznych żubrów". Do zagrody trafiają wyłącznie kawalerzy

Zwierzęta

Bartek Jędrzejak odwiedził azyl dla "niegrzecznych żubrów". Do zagrody trafiają wyłącznie kawalerzy

Bartek Jędrzejak prognozę pogody tym razem przedstawiał z Szewc, małej wioski niedaleko Poznania. To właśnie tam znajduje się jedyny w Polsce ośrodek wychowawczy dla żubrów. – Trafiają do niego krnąbrne, niesforne i źle wychowane żubry, które uczą się kindersztuby – oznajmił dziennikarz. Poznajcie "niegrzecznych" mieszkańców zagrody.

Dominujące samce

W Szewcach powstała zagroda wyłącznie dla "niegrzecznych" samców. Michał Bednarek, pomysłodawca i opiekun w rozmowie z Bartkiem wyjaśnił, dlaczego tylko płeć męska trafia do azylu dla żubrów.  Na początku wytłumaczył, że to nie jest tak, że te żubry są krnąbrne i niesforne. One są po prostu bykami. 

- Problem polega na tym, że one są samcami i w stadach, w których się urodziły, nie mogą pozostać, bo w stadzie żubrów jest jeden byk alfa - powiedział Michał Bednarek. 

- Mamy tutaj żubra, który jest już dojrzałym osobnikiem. Zaczynał grandzić w stadzie, w którym się urodził, więc musiał je opuścić. Grandzenie polegało przede wszystkim na tym, że jest dojrzałym samcem. Mógłby pogryźć własną matkę lub siostry. W związku z czym musiał opuścić zagrodę - Ogród Zoologiczny we Wrocławiu - dodał.

Azyl wyłącznie dla samców

I wówczas pojawia się problem, że nie wiadomo, co dalej zrobić z bykami. Dlatego Michał postanowił stworzyć dla nich azyl. Obecnie w zagrodzie mieszka 5 osobników. Docelowo ma on się  rozrastać. 

- Chcemy stworzyć stado kawalerów bez walki o płeć piękną, czyli samice - dopowiedział opiekun. 

Wsparcie WWF Polska

Zagrodę udało się wybudować dzięki wsparciu WWF, która pomaga również transportować żubry z różnych miejsc Polski. 

-  Gdy Michał opowiedział nam historię z taką pasją, to wiedzieliśmy, że nie ma na co czekać. Pojawił się darczyńca i jako fundacja WWF Polska przekazaliśmy pieniądze na budowę tego azylu i transport - wyjaśniła Agnieszka Veljković.

Zobacz też:

Właściciel jednej z najstarszych drukarni w Polsce o swojej pasji: "Udało mi się uratować kawał sztuki"

Tomasz Gazda przełamał strach przed wodą. Dziś nurkuje z rekinami i krokodylami

Najmniejsze akwarium świata jest wielkości pudełka zapałek i zrobił je Polak. "Sklejałem je z szyby milimetrowej"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: Bartek Jędrzejak
Co sądzisz o tym artykule?
84
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0