Gorące tematy

Astronomiczne lato 2021. Kiedy się rozpoczyna?  

lato

Jill Wellington/Pixabay

Gorące tematy

Astronomiczne lato 2021. Kiedy się rozpoczyna?  

lato

Jill Wellington/Pixabay

Pierwszy dzień lata - na ten moment czeka wielu z nas. Lato kojarzy się bowiem ze słońcem, wypoczynkiem i relaksem. To ulubiona pora roku zarówno dzieci, które cieszą się wtedy wakacjami, jaki dorosłych, którzy mogą planować urlopy. Kiedy rozpoczyna się astronomiczne lato 2021? 

Kiedy jest pierwszy dzień astronomicznego lata 2021?

Wraz z początkiem astronomicznego lata Słońce przejdzie przez punkt przesilenia letniego i wstąpi w znak Raka. Nasza dzienna gwiazda będzie w tym dniu górować w zenicie nad zwrotnikiem Raka.

Pierwszy dzień lata astronomicznego w 2021 r. wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe, czyli 21 czerwca. W tym roku będzie to poniedziałek. 

Pierwszy dzień astronomicznego lata to także najdłuższy dzień w 2021 roku. Jest też najdłuższym dniem w 2021 roku, a następująca po nim noc - najkrótszą ze wszystkich. Słońce wzejdzie o godzinie 4:14, a zachód słońca rozpocznie się o 21:01. Dzień będzie trwał 16 godz. 47 min i będzie dłuższy od najkrótszego o 9 godz. i 4 min.

Kiedy rozpoczyna się astronomiczne lato 2021? 

Co ciekawe, astronomiczny początek lata nie zawsze przypada w ten sam dzień, co kalendarzowy. Zazwyczaj jest to różnica jednego dnia. 

Czym to jest spowodowane? Ma to swoje uzasadnienie w momencie przesilenia letniego. Na półkuli północnej dzień ten następuje 21-22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. W 2021 pierwszy dzień lata astronomicznego wypada dzień wcześniej niż lato kalendarzowe. Wraz z początkiem lata każdy kolejny dzień będzie już krótszy od poprzedniego, a każda kolejna noc coraz dłuższa - potrwa to aż do przesilenia zimowego, czyli najdłuższej nocy w roku.

Zobacz też:

Noc Kupały a Noc Świętojańska. Czy to ta sama noc?

Przed nami Noc Kupały. Jak obchodzi się słowiańskie Walentynki?

Horoskop miesięczny na czerwiec. Astrolog Merkurja:"To będzie czas burzliwych wydarzeń i gwałtownych uczuć"

Zobacz video: Bezpieczne opalanie w lato

Co sądzisz o tym artykule?
54
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0