Agata Przybysz (Agnieszka Dygant) – główna bohaterka, jest twardą kobietą, prawniczką z sukcesami, której życie nie oszczędzało. Odnosząca sukcesy w korporacji Agata, zakochuje się w swoim podwładnym (największym czarnym charakterze serialu) – Hubercie Sułeckim (Bartłomiej Świderski). Ten jednak oszukuje ją podkładając jej do podpisania polecenie wypłaty 800 tysięcy złotych z konta firmy ubezpieczeniowej, w której Agata zatrudniona jest jako szef działu prawnego, a następnie znika bez wieści. Agata cudem wychodzi z tej sytuacji bez zarzutów prokuratorskich.
Historia Agaty i Huberta powraca jednak kilkukrotnie w kolejnych sezonach serialu. Agata co raz to musi mierzyć się zatem nie tylko z nowo rozpoczętym, niełatwym losem prawniczki w prywatnej kancelarii, ale także ze swoją skomplikowaną przeszłością.
A teraz kilka rzeczy, które w „Prawie Agaty” są godne uwagi.
1. Czołówka
Nie wiemy kto wpadł na pomysł aby czołówka trwała ponad minutę, ale przyznać trzeba, że jest to znośne jedynie dlatego, że przypomnieć możemy sobie niekwestionowany hit wczesnych lat dwutysięcznych. Piosenka rozpoczynająca serial pochodzi z debiutanckiej płyty Amy Macdonald – brytyjskiej artystki, która zdobyła w Polsce olbrzymią popularność. Uwaga, ciekawostka: piosenkę tę jako element czołówki serialu „Prawo Agaty” wybrał Piotr Metz.
2. Bohaterowie/ Heroiny
Głównymi bohaterami są: Agata Przybysz, Dorota Gawron (Daria Widwaska) i Marek Dębski (Leszek Lichota). Serial jest serialem prawniczym i choć nieunikniony w tego typu produkcjach wątek miłosny tli się w kolejnych odcinkach pierwszego sezonu (i wybucha w przedostatnim odcinku), to jednak najważniejsze są rozprawy i klienci, których ta trójka reprezentuje z olbrzymią pasją i sercem na dłoni. To, że główni bohaterowie to dwie kobiety i jeden mężczyzna uważam za bardzo odważne posunięcie scenarzystów. Tak samo jak pokazywanie różnych ról społecznych jakie mogą przyjmować kobiety i mężczyźni. Dorota jest matką, z dwojgiem (a następnie trojgiem) dzieci, Agata stawia na karierę. Marek przez cały pierwszy sezon wydaje się poszukiwać tego, jak właściwie ma wyglądać jego dorosłe życie – związany z prokurator Okońską (Małgorzata Kożuchowska), czuje się osaczony, ale nie potrafi komunikować swoich uczuć. O ich związku napiszę jeszcze poniżej. Co warte jest jednak zaznaczenia – choć Agata i Maria Okońska są pewnego rodzaju rywalkami (o serce Marka) – relacja obu pań w żaden sposób nie jest złośliwa i nie utwierdza stereotypów dotyczących kobiet spiskujących aby pozyskać serce mężczyzny. Obie panie są silne i samowystarczalne, co jest bardzo odważnym posunięciem przy kreowaniu postaci. To, że Agata ma ciemne włosy, a Okońska jest blondynką – także przełamuje stereotypy. To zaś dlaczego przez cały sezon Dorota wydaje się być wkurzona na własnych klientów nadal pozostaje zagadką.
Zobacz także: „Chyłka – Zaginięcie”. Opowieść o zawiłościach ludzkiej psychiki
3. MariaRek
Maria Okońska i Marek Dębski tworzą związek. Okońska jest prokuratorką, która pochodzi z prawniczej rodziny i kontynuuje tradycję (jej mama także była panią prokurator). Praca prokuratora na pewno nie jest bułką z masłem, jednak w serialu (przynajmniej w pierwszym sezonie) nigdy nie widzimy jej zaniedbanej, czy też wytrąconej z równowagi przez pracę. Właściwie wydaje się, że źródłem wszelkich cierpień Okońskiej nie jest wcale konieczność przebywania na miejscach zbrodni, czy też kontakty z kryminalistami, lecz związek z Markiem, który to, w zwięzłych słowach, jest mało udany. Ponieważ głównym bohaterem serialu jest Dębski, a my jako widzowie już od pierwszych odcinków trzymamy kciuki, aby zszedł się on z Agatą, postrzegamy Marię jako osobę opresyjną i skupioną na własnych potrzebach. Jednak kiedy obejrzałam ten serial ponownie dotarło do mnie, że w gruncie rzeczy to, czego chce Okońska to jedynie normalny związek z kimś, kto umie artykułować swoje potrzeby i przy okazji dbać o tę drugą osobę i jej komfort. Nie wydają mi się to specjalnie wygórowane oczekiwania. Maria jest z pewnością bardziej dojrzała niż Marek i wie czego chce od życia. Dębski ma mentalność Piotrusia Pana i musi się zastanowić na czym mu tak naprawdę zależy. Na szczęście wydaje się, że przygody przeżyte w kolejnych sezonach mu w tym pomagają.
4. MarGata
To, co się dzieje między Agatą i Dębskim jest czymś, co nazwać można rodzeniem się uczucia w bólach. Za owe bóle odpowiedzialne są przede wszystkim notoryczne kłótnie, w które wdają się bohaterowie. Cudowne jest jednak to, że ich relacja nie dominuje całego serialu. Wciąż największy nacisk położony jest na kolejne, rozwiązywane przez nich, sprawy sądowe, za to kiełkowanie uczucia Margaty dzieje się jakby w tle. Moim zdaniem to właśnie dlatego jesteśmy w stanie oglądać ten serial przez 7 sezonów i wracać do niego po latach (tak jak ja teraz). Uroczym smaczkiem jest odcinek 7, w którym Dębski z Agatą wygrywają sprawę dotyczącą praw autorskich. Podczas oglądania komedii romantycznej, której dotyczy pozew okradzionego z pomysłu scenarzysty, Marek zasypia. Obudzony przez Agatę prosi o streszczenie tego, co do tej pory działo się w filmie. Nawiązuje się taki dialog:
Agata: Główni bohaterowie to są antagoniści, ale muszą razem pracować, w scenariuszu tu jest biuro szybkich randek, w filmie - biuro matrymonialne, właściwie dokładnie to samo...
Marek: I co? wtedy się zakochują w sobie...?
Agata: Tak, w scenie osiemnastej jest coś takiego, że zostają po pracy sami w biurze, z resztą identycznie jest akurat w filmie, to jest dokładnie ta sama sytuacja, zerżnięte...
Marek: On ma dziewczynę..?
Agata: Taaak, zresztą tak samo jest w filmie... identycznie...
Marek: Porywające, naprawdę.
Agata: Dobra, skończyliśmy tutaj...
Marek: Jedziemy z tym koksem?
Agata: Dawaj!
Dziwnym trafem jest to także dokładny opis tego, co dzieje się na tym etapie w serialu „Prawo Agaty” Marek i Agata siedzą przecież właśnie sami w biurze po godzinach i wciąż się ze sobą przekomarzają.
Zobacz także: Więckiewicz powraca w roli Blachy
5. Klienci
Klienci Agaty, Doroty i Marka to ludzie o różnym statusie społecznym, materialnym i o zróżnicowanych charakterach. Nie zawsze są krystalicznie czyści, nie zawsze mówią prawdę, każdemu z nich trójka naszych bohaterów stara się jednak pomóc. Postaci są budowane niesztampowo i właściwie ze wszystkimi ludźmi, którzy przychodzą do kancelarii możemy się w jakiś sposób utożsamić. Historie opowiadane w serialu są wzruszające i przede wszystkim – łączą się ze sobą. Jedni klienci przychodzą z polecenia innych, czasem klientami są sąsiedzi kancelarii, czasem starzy znajomi głównych bohaterów, którzy wprowadzeni byli do serialu już kilka odcinków wcześniej. Fabuła przeplata się bardzo płynnie, jeszcze mocniej wciągając widza w świat wykreowany w serialu. Za ciekawe postaci na pewno odpowiada także wcielająca się w ich role śmietanka polskich aktorów z Agatą Kuleszą na czele. W jednym z odcinków (12) podziwiać możemy także (epizodycznie) Sławomira!
6. Postaci drugoplanowe
Odmiennie od pierwszego planu, na tym drugim mamy sporo mężczyzn, z których na uwagę na pewno zasługują: Bartek (Michał Mikołajczak) i ojciec Agaty (Marian Opania). Obaj panowie przedstawieni zostali w niestereotypowych rolach. Bartek, młody absolwent prawa jest asystentem Agaty. Wykonuje wszystkie polecenia całej trójki głównych bohaterów i najwidoczniej ten fakt nie ujmuje niczego na jego męskości. Oklaski dla scenarzystów za tak odważne posunięcie. Interesującą postacią jest także ojciec Agaty, Andrzej Przybysz, który wychował córkę sam, ze względu na śmierć matki Agaty. Mężczyzna, który samotnie wychowuje córkę nie jest przesadnie często pokazywany w serialach, dobrze jest więc móc poznać historię także tak skonstruowanej postaci.
"Prawo Agaty" emitowane było na antenie TVN od 2012 do 2015 roku. Serial dorobił się siedmiu sezonów. Dziś oglądać go można na Player.pl.
A co Wy o nim myślicie? Napiszcie w komentarzach!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN