Zdrowie

Ziołomiody - czym są i jakie mają właściwości?

Zdrowie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
zdrowie.tvn.pl
Miód w otoczeniu ziół polnych

Ziołomiody uznawane są za niezwykle zdrowe, gdyż łączą w sobie właściwości miodu oraz ziół. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów, jednak które z nich są najlepsze? Kiedy i jak można ich używać? Znamy odpowiedzi na te pytania. 

Nazwa ziołomiody może mylnie kojarzyć się z ziołowymi miodami. Jest to produkt, faktycznie pochodzenia pszczelego, jednak nie jest to miód. Pszczoły przetwarzają specjalna pożywkę podawaną przez pszczelarza, która wykonywana jest z soków roślin z zielarskich zmieszanych z cukrem pod postacią syropów - tak powstaje ziołomiód. Miód powstaje z pyłku kwiatowego, który zbierany jest przez pszczoły, zatem ziołomiody i miody są to dwa różne produkty. 

Ziołomiody - właściwości

Ziołomiody łączą w sobie zdrowotne właściwości miodów i ziół, z których zostały wykonane. Wykorzystywane są na szeroką skalę w medycynie naturalnej, a zwłaszcza w apiterapii, czyli leczeniu produktami pszczelimi. Ziołomiody to zdrowe zamienniki cukru, można je dodawać do herbaty, twarogu, wypieków oraz na kanapkę. 

Zobacz wideo: Miód leśny na zdrowie

Miód leśny na zdrowie
Miód leśny na zdrowie Źródło: Dzień Dobry TVN

W ziołomiodach znaleźć można witaminy z grupy B, olejki eteryczne, kwasy organiczne, kwas foliowy, biotynę oraz kwas pantotenowy. Ziołomiody, podobnie jak klasyczne miody krystalizują się po około 3 miesiącach od ich produkcji.

Ziołomiody produkowane mogą być jedynie w pasiekach, nie ma możliwości przygotowania ich w domu. Pszczelarze, chcąc wyprodukować ziołomiód, muszą przygotować odpowiedni syrop, z którego pszczoły będą wytwarzały produkt końcowy. Najpopularniejszymi na rynku są sosnowy i aroniowy. Ponadto można spotkać też aloesowy, pokrzywowy, rumiankowy, malinowy oraz z czarnego bzu. 

Ziołomiody - zastosowanie

Ziołomiód pokrzywowy stosowany jest podczas antybiotykoterapii oraz przy zaburzeniach ciśnienia tętniczego krwi. Jest bogaty w żelazo, dzięki czemu dobrze wpływa na układ krwionośny. Poleca się go również przy problemach z układem moczowym i reumatyzmem. Dodatkowo ma działanie laktacyjne.

Ziołomiód aroniowy to źródło witamin z grupy B, witaminy C, E oraz PP. Podobnie jak ziołomiód pokrzywowy, tak też aroniowy poleca się przy chorobach układu krążenia - przy miażdżycy oraz nadciśnieniu tętniczym. Ma on działanie uspokajające, wzmacniające i przeciwzapalne. Stosowany jest przy radioterapii, gdyż łagodzi jej skutki oraz przy chorobach trzustki i oczu.

Osobom cierpiącym na zaburzenia pracy jelit polecany jest ziołomiód aloesowy, gdyż ma on działanie delikatnie przeczyszczające, a do tego wspomaga przemianę materii. Na tego typu problemy poleca się również ziołomiód rumiankowy, który zapobiega wzdęciom, łagodzi objawy chorób wrzodowych układu pokarmowego oraz reguluje perystaltykę jelit. 

Domowy ziołomiód aroniowy - przepis krok po kroku

Należy pamiętać, że przedstawiona wersja nie jest prawdziwym ziołomiodem, gdyż do jego wytworzenia potrzebne są pszczoły. Można jednak zrobić dobry, zdrowy zamiennik, dzięki któremu wzbogaci się miód o dodatkowe składniki odżywcze.

Składniki:

  • suszone owoce aronii - 350 g,
  • cytryna,
  • miód - 1 l.

Sposób przygotowania:

  1. 1Suszone owoce aronii zmielić w młynku na pył.
  2. 2Cytrynę wymyć i wycisnąć. Sok odstawić.
  3. 3Do miodu dodać przygotowane zmielone owoce aronii i dolać soku z cytryny. Jeśli miód jest gęsty, można roztopić go w kąpieli wodnej o maksymalnej temperaturze 40 st. C.
  4. 4Miksturę mieszać, aż do połączenia składników. Następnie przelać do czystych słoików.

Tak przygotowany ziołomiód aroniowy można dodawać do herbaty, do twarogu, a nawet na kanapkę. Pamiętać trzeba jedynie o tym, aby nie podgrzewać go do wysokiej temperatury, gdyż straci swoje właściwości zdrowotne.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: zdrowie.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: SafakOguz/Getty Images

Pozostałe wiadomości