Jak kupić dobre szparagi? Porady Katarzyny Bosackiej

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sezon na szparagi czas start!
Sezon na szparagi czas start!
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Tak dojrzewają owoce egzotyczne w Polsce
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Kaktusy - dzieci Słońca
Kaktusy - dzieci Słońca
Trwa sezon na szparagi. Obecnie są one najsmaczniejsze i w korzystnej cenie. Tylko jak kupić dobry pęczek, by powrocie do domu nie okazał się suchy i łykowaty? Na co zwrócić uwagę? Oto wskazówki Katarzyny Bosackiej, propagatorki zdrowego odżywiania.

Szparagi - wartości odżywcze

W Polsce sezon na szparagi trwa zaledwie dwa miesiące. Zbiory odbywają się w maju i czerwcu. Oczywiście w pozostałych miesiącach te warzywa są również dostępne, ale ich wartości odżywcze i smakowe pozostawiają wiele do życzenia, o czym przypomniała na instagramowym profilu Katarzyna Bosacka.

- Lubicie szparagi? Sezon na nie właśnie trwa, a wiadomo, że jedzenie sezonowe jest dla nas niesamowicie zdrowe i wartościowe! - napisała dziennikarka znana z takich programów jak "MądrzeJEMY" oraz "Wiem, co jem i wiem, co kupuję". 

Jak dodała, szparagi zawierają sporo witaminy K i kwasu foliowego, do tego witaminę A, C, E oraz witaminy z grupy B. - Są również źródłem cynku, selenu, fosforu czy manganu. Samo zdrowie! - podkreśliła.

Katarzyna Bosacka radzi, jak kupić dobre szparagi

Kupując szparagi w sklepie, na bazarze, czy targowisku, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, by w pełni cieszyć się ich smakiem.

- Przede wszystkim szparagi muszą być jędrne, mieć takie bardzo ładne, pachnące końcówki - tłumaczyła Katarzyna Bosacka. - Nie mogą być zapleśniałe. W momencie, kiedy je wyjmiemy z tego pęczka, powinny aż strzelać sokiem - dodała.

Ponadto końcówki powinny być jasne, a nie wysuszone. Dziennikarka poradziła również, żeby zwrócić uwagę na miejsce, w którym szparagi są spięte gumką. Jeżeli widoczne są ślady, to znaczy, że straciły one już sporo wody i nie są pierwszej świeżości.

Katarzyna Bosacka dla porównania na nagraniu pokazała dobre szparagi i takie, które lepiej omijać szerokim łukiem.

Jak uratować zwiędłe szparagi? Porada Katarzyny Bosackiej

Szparagi dość szybko tracą świeżość. Na szczęście można przedłużyć ich trwałość prostym sposobem.

Obrywamy korzonki i możemy je zreanimować. Po prostu wkładamy je na jakiś czas np. na godzinę czy dwie do zimnej wody. Z takich szparagów możemy spokojnie ugotować zupę
- poradziła Katarzyna Bosacka.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: Instagram.com

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News, Joanna McCarthy/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana