Zdrowe odżywianie

Jak rozpoznać produkty BIO? "Najważniejszy na opakowaniu jest symbol zielonego, unijnego listka"

Zdrowe odżywianie

Aktualizacja:

BIO, EKO, ORGANIC – sklepowe półki uginają się od produktów, które mają w nazwach takie określenia. Co oznaczają? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Praktyczne wskazówki przekazała nam Katarzyna Bosacka, autorka programu „MądrzeJEMY”.

BIO, EKO, ORGANIC - co oznaczają te nazwy

Mimo że na opakowaniach produktów ekologicznych możemy znaleźć różne ich określenia, to - jak mówi dziennikarka Katarzyna Bosacka - oznaczają one właściwie to samo.

- Organic [stosowane jest - przyp. red.] raczej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, żywność ekologiczna w Polsce, a bio - to Niemcy, Francja - wyjaśnia.

Jak podkreśla, nazwa nie jest najważniejsza, podobnie jak piękne opakowanie.

- Najważniejszy na opakowaniu jest symbol zielonego, unijnego listka z 12 białymi gwiazdkami - wskazuje autorka programu „MądrzeJEMY”.

Symbol ten oznacza, że przyznała go niezależna jednostka certyfikująca. Pod spodem powinien być też numer certyfikatu.

- Ten produkt został sprawdzony na każdym etapie swojej produkcji. Wtedy możemy mieć pewność, że jest totalnie "czysty" - tłumaczy Katarzyna Bosacka w Dzień Dobry TVN.

Certyfikat BIO

Żywność BIO to dużo wytycznych, które musi spełnić producent. BIO mięso i mleko zawierają 50 proc. więcej kwasów omega 3, mają natomiast mało nasyconych kwasów tłuszczowych. BIO mleko ma dużo więcej żelaza i witaminy E, a BIO kasza - znacznie mniej chemii niż ta z tradycyjnej uprawy. BIO warzywa i owoce, zwłaszcza te, które jemy ze skórką, nie zawierają pestycydów, są za to bogatsze w witaminę C i minerały.

Czy żywność BIO musi być droższa?

- To są bardzo małe fermy, kurczak długo rośnie, jest karmiony certyfikowaną paszą ekologiczną, która jest dużo droższa, więc niestety ceny mamy, jakie mamy. Możemy w ogóle zrezygnować z mięsa i wybierać produkty ekologiczne, wiele z nich nie jest tak bardzo drogich, jak mięso - zauważa Katarzyna Bosacka.

"MądrzeJEMY” - program Katarzyny Bosackiej

To program, w którym czworo uczestników pod okiem prowadzącej podejmuje próbę zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń kulinarnych. Wszystko po to, by jeść i żyć bardziej świadomie.

W każdym z odcinków Katarzyna Bosacka doradza, po jakie produkty warto sięgać, aby jeść mądrze. Sprawdza również sklepowe półki i rozszyfrowuje etykiety produktów, wskazując na ich dobre i złe składniki.

W programie odwiedzamy także gospodarstwa i fermy lokalnych producentów. Pokazujemy, jak powstają najlepszej jakości produkty spożywcze, które trafiają na sklepowe półki, a finalnie na nasz talerz.

„MądrzeJEMY” - gdzie oglądać?

Program „MądrzeJEMY” można oglądać w sobotę o godzinie 17:25 na antenie TVN oraz na player.pl.

Zobacz też:

Jak rozpoznać podrabiane produkty? Katarzyna Bosacka: "Błagam, czytajmy etykiety"

Nowy program "MądrzeJEMY" i cała prawda o jajkach. Katarzyna Bosacka: "To jest dla mnie produkt absolutnie cudowny"

Cukier nie… krzepi. Dlaczego lepiej z nim nie przesadzać?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości