"Każdy miód jest dobry pod warunkiem, że jest prawdziwy". Jak nie dać się nabrać w sklepie?

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczoły

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Z tej okazji w Dzień Dobry TVN rozmawiamy o tych pożytecznych owadach i miodach. Jak rozpoznać prawdziwy wytwór? Na co zwrócić uwagę w sklepie? Na te pytania odpowiedział Tomasz Petryka, pszczelarz.

Jak rozpoznać prawdziwy miód?

Tomasz Petryka dzieli życie z pszczołami. Posiada własne pasieki oraz aktywnie angażuje się w pszczelarstwo miejskie w Warszawie. W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, czym charakteryzuje się najbardziej znany pszczeli wytwór, czyli miód. Gdzie możemy znaleźć produkt dobrej jakości?

- Bardzo prosto. Idziemy do naszego lokalnego pszczelarza, który na pewno ma pszczoły. Kupujemy sprawdzony miód, który pochodzi od niego z pasieki. Najlepiej kupić go zaraz po miodobraniu. U nas w kraju to jest maj, czerwiec, lipiec - tłumaczył nasz gość.

Zarówno miód w sklepie, jak i w pasiece może być dobry lub zafałszowany. Jak podkreślił Tomasz Petryka, prawdziwy miód charakteryzuje się tym, że ma naturalny słodki smak bez obcych nienaturalnych zapachów oraz z biegiem czasu krystalizuje się i nie znajdziemy w nim syropu cukrowego.

- Zafałszowanie cukrem miodu spowoduje to, że jeszcze nie doleci on na dno szklanki, a już będziemy widzieli smugi, które świadczą o tym, że cukier sacharoza się rozpuszcza. W przypadku prawdziwego miodu trzeba naprawdę długo popracować. Trzeba go wlać do wody o temperaturze pokojowej, mocno mieszać, a i tak podczas spożycia najpierw będziemy czuli wodę, a ten miód prawdziwy zostanie na dnie szklanki - zaznaczył.

Miód - który jest najlepszy? Rodzaje

Mamy miody nektarowe i spadziowe. Do pierwszej grupy zaliczają się: lipowe, akacjowe, gryczane, a do drugiej liściaste i iglaste. Na terenie Polski najpopularniejszy jest wielokwiatowy, a najmniej - miód nawłociowy (trudny do pozyskania). A który z nich jest najlepszy?

- Jestem wyznawcą teorii, że każdy miód jest dobry pod warunkiem, że jest prawdziwy. Wszystkie miody odmianowe możemy sobie dawkować kierując się naszym smakiem, upodobaniem i preferencjami - podsumował Tomasz Petryka.

Czy można przedawkować miód? Odpowiedź na to pytanie poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Cristina González/Getty Images

Tagi:
Prowadzący: