Najbardziej kaloryczne owoce
Owoce są doskonałym zamiennikiem słodyczy. Są jednak takie, które skutecznie mogą utrudnić zrzucenie zbędnych kilogramów, jeśli będą spożywane w nadmiarze.
- Owoce oprócz awokado z założenia są niskokaloryczne. Zwłaszcza sezonowe, które teraz mamy. Jedyne, co nas gubi, to w jakich ilościach je spożywamy. Porcja 100-200 g truskawek nie jest kaloryczna, ale jeśli usiądziemy i zjemy całą łubiankę, to już zaczyna się problem. W przypadku owoców bardziej niż kalorie liczy się to, ile zawierają cukru. Owoce, które są mokre, np. arbuzy czy winogrona mają więcej nierozpuszczonej fruktozy. W zbyt dużej ilości mogą więc powodować wzrost glukozy we krwi - tłumaczyła dr Wanda Baltaza w rozmowie z dziendobry.tvn.pl.
Zobacz wideo: Owoce
Owoce
- Jeśli po zjedzeniu owoców czujemy się senni albo mamy ochotę na coś słodkiego, to znak, że w przyszłości lepiej połączyć je z orzechami lub jogurtem. Podstawowa zasada - owoc, czyli źródło cukru zestawiamy z produktem zawierającym białko. To złota wskazówka, by nie zrobić sobie krzywdy - dodała dietetyk.
5 owoców zawierających najwięcej cukru
Do owoców z dużą zawartością cukru zaliczają się:
- daktyle - w 100 g mają 277 kcal i 65 g cukru;
- winogrona - w 100 g mają 67 kcal i 16,2 g cukru;
- figi - w 100 g mają 74 kcal i 16 g cukru;
- mango - w 100 g ma 67 kcal i 14,8 g cukru;
- banany - w 100 g mają ok. 100 kcal i 12,2 g.
5 najbardziej kalorycznych owoców
- daktyle - 277 kcal w 100 g,
- awokado - 160 kcal w 100 g,
- banany - ok. 100 kcal w 100 g,
- winogrona - 67 kcal w 100 g,
- mango - 67 kcal w 100 g.
Zobacz wideo: Talerz zdrowego żywienia
Do której godziny można jeść owoce?
Wokół diet i spożywania owoców powstało wiele mitów. Jednym z nich jest, że tych słodkich darów natury nie powinno się konsumować w godzinach popołudniowych. Jaka jest prawda?
- To jest prawda i mit. Jedno z badań faktycznie pokazało, że jeśli jemy owoce w drugiej połowie dnia, to one mogą fermentować itd. Potem kolejne badania zaczęły to obalać. Prawdę mówiąc, jest to bardzo indywidualna kwestia. Jedni dobrze się czują, jeśli zjedzą owoc w drugiej połowie dnia, a drudzy - niekoniecznie. Każdy organizm inaczej funkcjonuje. Ktoś woli zjeść bardzo ciężkie śniadanie od razu po wstaniu, a kolejna osoba dwie godziny po przebudzeniu spożyje lekki twarożek. Tak samo jest z owocami. Nie powiem, że absolutnie nie wolno jeść owoców po 16. Natomiast myślę, że na drugie śniadanie zdecydowanie bardziej pasują - wyjaśniła dr n.med. Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy maślanka jest zdrowa? Poznaj właściwości maślanki
- Bób i jego wartości odżywcze. Jak długo gotować bób?
- Ekspertka ocenia dietę 1000 kcal: "To przestępstwo"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: John Scott/Getty Images