Zdrowie

Jak powstają tradycyjne oleje wielkopostne? "Robimy to na oryginalnych maszynach, które mają 150 lat"

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Piotr Wojtasik
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejówDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Oleje tłoczone z nasion roślinnych to bogactwo witamin i kwasów tłuszczowych. Liczne właściwości prozdrowotne, ale i nieprzeciętne walory smakowe naturalnych wyrobów cenione są od wieków, a wszystko to za sprawą wielkopostnych zwyczajów kultywowanych przez naszych przodków. W Dzień Dobry TVN kulisy procesu produkcji tradycyjnych specjałów odkrywał reporter Piotr Wojtasik.

Tradycyjne oleje wielkopostne - jak powstają?

Okres Wielkiego Postu ma w naszej kulturze wielowiekową tradycję. Dawniej oczekiwanie na święta wielkanocne wiązało się z licznymi wyrzeczeniami, dotyczącymi przede wszystkim diety. To właśnie zwyczaje kultywowane przez naszych przodków znacząco wpłynęły na wzrost popularności oleju tłoczonego z nasion.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

- To była taka tradycja świąteczna. W poście mięsa nie jadano, więc tą namiastką tłuszczu był właśnie olej, ale robiony metodą tradycyjną - zauważył Mariusz Roszkowski. Podkreślił też, że sprawdzone sposoby wyrobu aromatycznych specjałów wciąż się sprawdzają. - Robimy to tutaj na oryginalnych, starych maszynach, które mają 150 lat (...). Ziarno najpierw zostało zgniecione, potem podgrzane, a teraz będziemy wyciskać - zdradził właściciel olejarni w Mikułowicach.

Tradycyjne oleje wielkopostne - dlaczego warto po nie sięgać?

Naturalne oleje wyróżniają się wyrazistym smakiem i aromatem, a także cennymi właściwościami. Regularne spożywanie tradycyjnych wyrobów na bazie nasion znacząco wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, a nawet na poprawę wyglądu.

- Bardzo dobrze obniżają poziom złego cholesterolu, są dobre na skórę, maja dużo witaminy E i A - stwierdził Mariusz Roszkowski, zachęcając tym samym do wypróbowania oleju rydzowego, konopnego, musztardowego, jak również specjałów wyrabianych z pestek dyni czy nasion bazylii. - To jest tłoczenie tradycyjne, czyli całkiem inne smaki, całkiem inne kolory i bardzo fajne właściwości zdrowotne - podsumował rozmówca Piotra Wojtasika.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości