To ci grozi, jeśli nie myjesz głowy odpowiednio często. "Powiększa rodzinę składając jaja"

To grozi Ci, jeśli nie myjesz regularnie włosów
To grozi Ci, jeśli nie myjesz regularnie włosów
Źródło: GettyImages/Rattankun Thongbun/TikTok/towietrycholog
Regularna higiena skóry głowy jest niezwykle ważna. Niestety, jeśli myjesz włosy niedokładnie i nieregularnie, narażasz się na poważne konsekwencje, w tym na zbyt szybkie rozmnażanie się nużeńca - pasożyta, którego przerost nasila swędzenie i prowadzi do powstawania krost.

Co ci grozi, jeśli nie myjesz regularnie głowy?

Regularna higiena skóry głowy zapewnia nam nie tylko lepszą kondycję włosów i ich zdrowy, piękny wygląd. Jest też niezwykle ważna ze względu na nasze zdrowie. Trycholog kliniczny i kosmetolog Olga Poniatowska opublikowała na TikToku krótkie nagranie, w którym wyjaśniła, co może nam grozić, jeśli nie dbamy odpowiednio o skórę głowy.

Jak latem zadbać o włosy?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Trycholog opowiedziała o nużeńcach, czyli małych pasożytach należących do stawonogów, które żyją na naszej skórze. Są częścią naszego mikrobiomu i chronią nas przed bakteriami chorobotwórczymi. Jak podkreśliła Olga Poniatowska, nie trzeba się ich obawiać, mimo że wyglądają przerażająco. Niestety, w niektórych przypadkach mogą nam jednak zaszkodzić.

Czym grozi przerost nużeńca?

Trycholog zaznaczyła, że nużeńce mogą nam zaszkodzić, gdy szybko się rozmnażają. - Przerost nużeńca obserwuje się u osób z obniżoną odpornością lub niedbających o higienę, bo żywi się twoim martwym naskórkiem i łojem, a gdy np. rzadko myjesz głowę a do tego masz nadmierne przetłuszczanie czy łupież, to taki lokator ma się czym żywić - tłumaczyła ekspertka.

Wówczas nużeńce "powiększają swoją rodzinę, składając jaja", co nasila swędzenie i powstawanie krost.

Jak uniknąć nadmiernego namnażania się tego małego pasożyta? Kosmetolog zaleca myć głowę nie rzadziej niż co trzy dni, dwa razy szamponem podczas jednego mycia. - Zapomnij o wielogodzinnym olejowaniu skóry głowy, a tym bardziej całonocnym. Używaj peelingu do skóry głowy i susz głowę suszarką po każdym myciu - podsumowała trycholog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło: TikTok

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Rattankun Thongbun/TikTok/towietrycholog

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla