Nowe zęby Natalii Nojman
Natalia Nojman była uczennicą gimnazjum, gdy zaczęła mieć problem z zębami. Jej rówieśnicy byli wobec niej okrutni. Brak zębów obniżał jej poczucie własnej wartości i odbierał radość z życia.
- Weszła próchnica na jedynki, potem przeszła na dwójki. Zęby były plombowane, ale plomby wylatywały. Na końcu już nie było co uratować. Mama zaprowadziła mnie do stomatologa i trzeba było je usunąć. Potem bez tych zębów chodziłam jakiś czas - wyznała Natalia. - To były czasy gimnazjum. Wszyscy wyśmiewali się ze mnie, że jestem bez zębów. Potem, jak się pojawiły, to było: "O! Nagle ma te zęby!". Nie było wesoło. Przychodziłam do domu i płakałam - powiedziała pacjentka Malo Clinic Warsaw.
Natalia nosiła protezę, by ukryć ubytki. Niestety, utrudniała jej jedzenie i wprawiała w zakłopotanie.
- Latem wszyscy jedzą jabłka czy gruszki, a ja nie mogę. Nawet gumy nie mogę żuć, bo jak się przyklei do górnych zębów, to razem z tą gumą te zęby spadną. Nie chciałabym, żeby kiedykolwiek jeszcze raz mi pękła ta proteza. Zazwyczaj, jak takie rzeczy się dzieją, to nie w domu, tylko gdzieś między ludźmi i trzeba uciekać, bo wstyd jest ogromny - podkreśliła.
Problemem Natalii postanowili się zająć specjaliści z Malo Clinic. Chirurg Armando Lopes wyjaśnił pacjentce, jak będzie przebiegał zabieg.
- Straciłaś wiele zębów, a te, które ci pozostały, są zniszczone. Usuniemy z góry te zęby, które jeszcze masz i umieścimy cztery implanty. Dostaniesz znieczulenie miejscowe, niczego nie poczujesz. Zabieg będzie trwał maksymalnie 1,5 godziny, a przez kolejne 1,5 godziny będą przygotowywane twoje zęby - powiedział Armando Lopes. - W przypadku Natalii trudno zrozumieć, dlaczego jej zęby zostały usunięte za młodu. Próchnicę przecież można wyleczyć. W nowoczesnej stomatologii nie usuwa się zębów od tak, z powodu próchnicy - przyznał lekarz.
Zdrowy uśmiech pacjentki Malo Clinic
Jak zmieniło się życie Natalii od kiedy ma nowe zęby? - Jest ogromna różnica. Można się śmiać od ucha do ucha. Nie widać haczyków. Nie boję się gryźć, nie boję się jeść. Wszystko się trzyma, jak należy i czuję, że to są tak jakby moje zęby, prawdziwe zęby - przyznała Natalia.
Czy niektóre osoby bardziej od innych są narażone na problemy stomatologiczne? Lek. dent. Armando Lopes wyjaśnił, od czego to zależy.
- To się wiąże z kwestią higieny jamy ustnej, z pewnymi nawykami żywieniowymi, czy jest profilaktyka, czy chodzimy na przeglądy, kontrole do dentysty, ale też są kwestie genetyczne i jakość tych zębów. To przekładania się na to, że można wcześniej czy później te zęby stracić - wyjaśnił lek. dent. Armando Lopes.
Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Trzymasz leki w łazience? Sprawdź, dlaczego lepiej tego nie robić
- Dorota Wellman zmaga się z przewlekłą chorobą: "Odcina mnie z życia, tracę wzrok"
- Nałóg zadowalania innych. Kiedy bycie miłym staje się niebezpieczne?
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News, Dzień Dobry TVN