Sport i fitness

Bieganie na odchudzanie. Czy to najlepszy sposób na spalenie tkanki tłuszczowej?

Sport i fitness

Aktualizacja:

Bieganie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród osób, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Czy jest to najlepszy wybór dla wszystkich marzących o idealnej sylwetce? Wątpliwości rozwiał w naszym programie trener Patryk Puczyłowski. Wyjaśnił też, na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę aktywności fizycznej.

Co najlepiej spala tkankę tłuszczową?

Kiedy siłownie są zamknięte, coraz więcej osób wybiera bieganie jako formę aktywności niewymagającą specjalnej infrastruktury. Choć sport warto uprawiać zawsze, to należy pamiętać, że trening to tylko jedna ze składowych walki o piękną sylwetkę i zdrowie.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale również na zdrowie, co jest niezwykle istotne w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Badania Centrum Medycznego Kaiser Permanente w Fontanie wykazują, że prawdopodobieństwo hospitalizacji w wyniku zarażenia koronawirusem wzrasta o 130 % w przypadku pacjentów nieuprawiających sportu . Z kolei ryzko zgonu z powodu COVID-19 jest wyższe aż o 150 % .

Są jednak sytuacje, w których warto zastanowić się, czy bieganie będzie najlepszym rozwiązaniem. Może okazać się, że skuteczniejszy będzie spacer. Tu ważna jest różnica pomiędzy spalaniem a utlenianiem. Pierwsze zjawisko dotyczy usuwania tłuszczu zgromadzonego w komórkach tłuszczowych, z kolei drugie ma związek z pozbywaniem się tego unoszącego się we krwi.

Jak tłumaczył trener Patryk Puczyłowski, bieganie pomaga się pozbyć niechcianego tłuszczu zalegającego w komórkach, z kolei marsz i ćwiczenia wspomagają procesy utleniania.

Czym jest deficyt kaloryczny?

Bieganie rzeczywiście najszybciej spala tłuszcz, jednak kiedy chcemy pozbyć się dodatkowych kilogramów, ważne jest nie tylko tempo, ale również jakość. Równie istotna co równowaga pomiędzy spalaniem i utlenianiem jest prawidłowa dieta, której podstawę stanowi deficyt kaloryczny. Nasz gość wyjaśnił, na czym polega to zjawisko, wykorzystując trzy szklanki wody.

- Żaden sport bezpośrednio nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej - podkreślał Patryk Puczyłowski. - To jest jedno z naszych źródeł energii, a nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego niekoniecznie chce korzystać z tego paliwa - mówił trener.

Co zatem dzieje się w czasie ćwiczeń? - Podczas bezpośredniego treningu nie spalamy tkanki tłuszczowej, tylko energię dostarczaną do naszego organizmu - zaznaczył.

Rozpoczynając swoją przygodę ze sportem warto postawić na ćwiczenia ogólnorozwojowe, które mogą być wykonywane również przez osoby z przeciwskazaniami do biegania.

Bieganie - przeciwskazania

Należy pamiętać, że bieganie nie jest dla wszystkich. Do przeciwskazań należą: osteoporoza, problemy z więzadłami, duża nadwaga czy problemy z układem kostno-stawowym.

Czy bieganie spala tłuszcz

Warto również pamiętać, że długi marsz połączony z ćwiczeniami może okazać się skuteczniejszym sprzymierzeńcem w walce z tłuszczem niż forsowny bieg. Aby pozbyć się 1 kilograma tłuszczu, należy spalić 7800 kalorii, co w praktyce przekłada się na 8 godzin biegania, 15 godzin fitnessu lub 95 godzin całowania.

- Każda aktywność fizyczna jest bardzo dobra, najlepsza jest ta spontaniczna - stwierdził Patryk Puczyłowski. - Niestety przez pandemię zostaliśmy zamknięci w domach i tej formy mamy najmniej: czyli wychodzenia na spacer, do znajomych czy restauracji.

Jak wykonywać ćwiczenia w domu, aby zaangażować wszystkie mięśnie i spalać jak największą liczbę kalorii - trener pokazał to w naszym studio. Obejrzyj materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

29-latka zjadała 6000 kcal dziennie. Obraźliwy komentarz w salonie sukien ślubnych zmotywował ją do zrzucenia 60 kg

Mimo ciężkich poparzeń ratował z ognia spłoszone zwierzęta. "Spaliło się wszystko, co 15 lat tworzyliśmy"

Ewa Farna o samoakceptacji: "Gdyby ten trend rządził parę lat temu, pewnie bym nie dostawała takiego linczu"

Autor: Adam Barabasz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości