Ćwiczenia na silne centrum ciała i brzuch. "Musimy zadbać o prawidłowe napięcie"

Autor:
Justyna
Piąsta
Noworoczne wyzwanie z Anną Lewandowską – brzuchy
Noworoczne wyzwanie z Anną Lewandowską – brzuchyDzień Dobry TVN
wideo 2/11

W ramach noworocznego wyzwania Dzień Dobry TVN i Anny Lewandowskiej zachęcamy widzów do rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną. Brzuch jest taką partią, nad którą wiele osób chce popracować. Jakie ćwiczenia będą odpowiednie? Jak wzmocnić centrum ciała? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały trenerki Barbara Smirnow-Kurp i Katarzyna Witkowska. Ze studiem połączyli się również Dominika i Radosław Dziadykowie, którzy biorą udział w naszej akcji "Healthy & Active".

Wyzwanie "Healthy & Active" - ćwiczenia

Trenerki z zespołu Anny Lewandowskiej pokazały w Dzień Dobry TVN skuteczne ćwiczenia na centralne mięśnie ciała. Dlaczego to tak ważne, by je wzmacniać?

- To jest nasze centrum dowodzenia, nasz fundament. Mamy tutaj szalenie istotną przeponę, czyli nasz mięsień oddechowy, mięśnie dna miednicy i taki opasający dookoła jak gorset mięsień poprzeczny brzucha. Od tyłu jest mięsień czworoboczny lędźwi i wielodzielny. Żeby to funkcjonowało prawidłowo, bezpiecznie i w sposób dla nas zdrowy, musimy zadbać o prawidłowe napięcie - powiedziała Barbara Smirnow-Kurp, trenerka i fizjoterapeutka.

Kasia i Basia zademonstrowały podstawową pozycję, z której można przejść do bardziej zaawansowanych ćwiczeń.

- To pozycja, w której musimy być jak deska. Dbamy o ustawienie łokci pod barkami, aktywne pośladki, aktywny brzuch, delikatnie podwinięta kość krzyżowa. Nie robimy tzw. kociego grzbietu - wskazała Smirnow-Kurp.

- To bazowe ćwiczenie, od którego możemy wychodzić dalej, dodając dodatkowe elementy, bardziej złożone i utrudniające nasz trening. Plank jest taką bazą - dodała Katarzyna Witkowska.

Dominika i Radek, którzy biorą udział w naszym wyzwaniu "Healthy & Active", wykonywali ćwiczenia razem z trenerkami.

Trening wzmacniający na macie

Katarzyna Witkowska położyła się plecami na macie, a Barbara Smirnow-Kurp opowiedziała o następnym ćwiczeniu.

- To tzw. robak. Zacznijmy od tego, że głowa leży na macie. Osoby bardziej zaawansowane mogą unieść głowę. Aktywne łopatki, naprzemienny ruch. I teraz sporne pytanie - dociskać plecy czy nie? Pytanie, nad czym pracujemy. Dziś pracujemy nad stabilizacją, więc jak najbardziej dbamy o to, by była neutralnie ustawiona miednica. Za wszelką cenę nie dociskamy pleców, bo są osoby, które mają hiperlordozę. Jeżeli pracujemy stricte na mięśniach prostych brzucha, to wtedy dociskamy, żeby uniknąć przeciążenia kręgosłupa - podkreśliła Smirnow-Kurp.

Wyzwanie "Healthy & Active"

Dołącz do noworocznego wyzwania z Anną Lewandowską i Dzień Dobry TVN! Pokaż nam, jak ćwiczysz i wprowadzasz zdrowe nawyki, wrzucając na swoje social media filmiki lub zdjęcia z hasztagiem #pogodnitvn. Być może to Ciebie odwiedzimy z kamerą! Treningi i porady znajdziesz na naszej stronie dziendobry.tvn.pl

Regulamin castingu Health & Active

Klauzula Informacyjna do castingu Health & Active

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości