Wyrażanie nieadekwatnych do wagi sytuacji emocji oraz egzystowanie w ciągłym strachu i niepewności mogą być oznaką zaniedbania wewnętrznego dziecka, które ukrywa się w każdym dorosłym człowieku. Co tak naprawdę oznacza to wywodzące się z psychoanalizy pojęcie? Jak realnie wpływa na nasze funkcjonowanie? W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholożką Sylwią Sitkowską.
Czym jest tzw. wewnętrzne dziecko?
Jako społeczeństwo, rodzice czy nauczyciele niezmiennie dokonujemy starań, aby dzieci, nad którymi sprawujemy opiekę, były szczęśliwe i kochane. Zapominamy jednak, że nie tak dawno my sami również byliśmy uroczymi maluchami, które z biegiem czasu ukryły się w ciele dorosłego człowieka i wciąż potrzebują akceptacji oraz miłości. Psychologowie zgodnie zaznaczają, że aby odczuć satysfakcję z życia, trzeba najpierw zająć się zaspokojeniem potrzeb własnego, małego "ja". Czym jest wewnętrzne dziecko, z którym warto się zaprzyjaźnić?
- To jest taki element w nas, który jest najbardziej wrażliwy. To jest ten element, który się boi, kiedy musimy zrobić coś ważnego. To jest ten element, który się cieszy na myśl o lodach waniliowych. To jest ten element, dzięki któremu odpoczywamy. Ale to jest też właśnie ten element w nas, który potrafi płakać po rozmowie z szefem - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN psycholożka i autorka książki "Przytul swoje wewnętrzne dziecko" Sylwia Sitkowska.
Wewnętrzne dziecko to jest swego rodzaju narracja wewnętrzna, która powstała na bazie komunikatów najczęściej z domu rodzinnego. Jeżeli rodzice się nami opiekowali i odpowiadali na nasze potrzeby, to nasze wewnętrzne dziecko jest pewne siebie, radosne, zadowolone, samodzielne. Jeżeli były jakieś deficyty w domu, wewnętrzne dziecko, tak jak my w dzieciństwie, może być wycofane, niespokojne i reagować nadmiarowo
Jak zaopiekować się swoim wewnętrznym dzieckiem?
Podstawą w utrzymywaniu pozytywnych relacji ze swoim wewnętrznym dzieckiem jest bezwarunkowa miłość i akceptacja. Dorośli powinni więc w miarę możliwości pozbywać się samokrytyki i obdarowywać siebie samego większą łaskawością oraz wyrozumiałością.
- Rodzice są często krytyczni, wymagający, chcą więcej. Często dlatego, że chcą dla nas dobrze, ale te metody, które stosują, najczęściej jednak powodują, że wyrastamy na osoby, które są wycofane i boją się wyzwań, zamiast podejmować te wyzwania. Więc jeśli jeszcze my dodatkowo mówimy sobie tym głosem rodzica: (...) "Nie dasz sobie rady, nie próbuj, bez sensu, zrobisz to źle, jesteś głupia", to nasze życie bardzo traci na jakości - zaznacza Sylwia Sitkowska.
W Dzień Dobry TVN ekspertka przekonuje, że "nad ranami z dzieciństwa, czyli emocjami, które za nami kroczą i pojawiają się nieadekwatnie do sytuacji, można skutecznie pracować".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Popularna metoda do rozładowania złości nieskuteczna? "Zła energia natychmiast do nas wraca"
- "Ojcowanie w związku". Dlaczego mężczyźni przyjmują rolę rodzica w relacji z ukochaną?
- "Umyka nam, że ona ciągle jest kobietą". Jak dbać o relację z przyjaciółką, której urodziło się dziecko?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News