W XXI wieku coraz więcej mężczyzn poszukuje dla siebie przestrzeni. Zamiast udać się z kolegami na mecz niektórzy wolą porozmawiać w męskim kręgu, gdzie odkrywają siebie i dzielą się emocjami. Dlaczego do tej pory tak trudno przychodziło im wyrażanie swojej wrażliwej strony? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Mosak, terapeuta i psycholog.
W męskim i czułym kręgu
Pomysł męskich kręgów powstał wśród panów, którzy mają ochotę na coś więcej niż spotkania podczas meczu czy imprez.
- Nosiłem się z zamiarem jakiegoś rodzaju pracy z męskością. Czułem, że bardzo tego potrzebuję. (...) W domu doświadczyłem toksycznej męskości przemocowej. Męskości, której się bałem. Z tym całym bagażem stwierdziłem, że potrzebuję gdzieś znaleźć się w tej przestrzeni męskości. Znaleźć dla siebie jakiś krąg. Czułem, że mi czegoś brakuje - tłumaczył Kamil Bloch.
- Wydaje mi się, że wszyscy jako społeczeństwo mamy problem z męskością. No i ja też. Pewien sposób wychowania, pewna wizja, która każe od dziecka właściwie nie okazywać emocji - czułem, że ten model mnie uwierał - dodał Przemysław Strongowski.
Grupa Performatywna Chłopaki
Od 2019 roku mężczyźni zaczęli spotykać się co tydzień. Choć początki nie były proste, to z biegiem czasu zaczęli pozwalać sobie na okazywanie przyjacielskiej czułości, troski i robieniu wspólnych ćwiczeń teatralnych. Dziś ich męski krąg liczy ponad 10 osób.
- Przełomem dla mnie było dostrzeżenie, że może być tyle fajnych facetów, z którymi można się czuć bezpiecznie, robić z nimi różne, fajne rzeczy, przed którymi można się otworzyć. To, czego najbardziej uczę się na kręgach, to okazywania emocji, ujawniania się z tym, co się dzieje - wyjaśnił Wojtek Mejor.
Grupa Performatywna Chłopaki stworzyła spektakl oparty na historiach i doświadczeniach mężczyzn. W trakcie spotkań kręgowych robili próby, improwizacje, ćwiczenia, tańczyli. Na podstawie tych narzędzi zarówno poznawali siebie, jak i zbierali materiał do sztuki.
- W tym męskim kręgu jestem jedyną nieheteronormatywną osobą. Pozostałe osoby są hetero. Doświadczyłem niesamowitego wzmocnienia. Każdy, kto zaczął przychodzić, przyszedł z myślą, że będziemy robić spektakl. Jednak kiedy już siedliśmy w tym kręgu, poczuliśmy przeróżne nasze emocje: wstyd, lęk, ale też ciekawość. Wiedzieliśmy, że będzie to, coś więcej niż spektakl. Okazuje się, że przede wszystkim zależy nam na tym spotkaniu, byciu wspólnie w gronie innych mężczyzn, poczuciu się bezpiecznie - podsumował Kamil Bloch.
Męskie kręgi - wsparcie dla mężczyzn
Piotr Mosak, terapeuta i psycholog w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, jaką rolę pełnią męskie kręgi.
- Bardzo ważne jest to grono przyjaciół. My z przyjaciółmi robimy bardzo mało rzeczy intymnych. Nie chodzi o seksualność, a prywatność. Jeżeli rozmawiamy, o czymś ważnym dla siebie, to są przeważanie rozmowy 1 na 1 i też trudno jest znaleźć, to miejsce. Bo jak wyjdziemy na to przysłowiowe piwo, to się bawimy, prężymy muskuły, chwalimy - zauważył nasz gość.
- Mężczyzna ma taką samą potrzebę rozmawiania jak kobieta, ale wychowujemy się w innych środowiskach. Od nas się oczekuje, my mamy walczyć, wygrywać. Jak się spotykamy, musimy się chwalić. Oceniamy siebie i nasz krąg tożsamości jest trudnym kręgiem. W momencie, kiedy mamy krąg przyjaciół, już nie musimy się prężyć i udowadniać, żeśmy wszystko osiągnęli - tłumaczył specjalista.
Dlaczego mężczyźni rzadko mówią o emocjach? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Kto powinien płacić za antykoncepcję w związku? "Boimy się o tym mówić, czy prosić"
- Białe kłamstwa, czyli ciemna strona związku. Te nawyki zniszczą każdą relację
- Ma 80 lat i codziennie pokonuje 150 km na rowerze. "Jeżdżę całą zimę"
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN