Psychologia

Konflikty w rodzeństwie - jak je rozwiązać? Negatywne emocje mogą tkwić w nas latami

Psychologia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Relacje w rodzeństwie

Konflikty między rodzeństwem są naturalne, choć często też bagatelizowane przez rodziców. Nie powinno tak być, ponieważ to właśnie oni powinni czuwać nad emocjami swoich dzieci. Niestety zdarza się, że negatywne uczucia między rodzeństwem rzutują na dorosłe życie. Jak budować zdrową relację z siostrą lub bratem? Co robić, gdy zachowanie rodzeństwa utrudnia nam codzienność? O tym porozmawiamy z psycholog Zuzanną Butryn.

Konflikty w rodzeństwie

W rodzeństwie, jak w każdej relacji, pojawiają się radosne lub mniej szczęśliwe chwile. Jednak coraz częściej słyszymy historie o toksycznych sytuacjach pomiędzy członkami rodziny. Wynikać to może z wielu czynników, często dotyczących samego dzieciństwa. Niewyjaśnione konflikty, czy negatywne emocje mogą tkwić w nas latami, znacząco wpływając na jakość życia. Warto jednak przyjrzeć się tej relacji już od jej wczesnych etapów.

Trudne historie

Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Prawdziwa historia porwania trzech kobietDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Jakie mogą być przyczyny konfliktów między rodzeństwem? Według psycholog Zuzanny Butryn, problemy najczęściej spowodowane są poczuciem niesprawiedliwości. - Dzieci rywalizują ze sobą o względy rodziców. Kolejnym powodem jest obrona swoich potrzeb i wartości. Jeśli ktoś komuś coś zabrał, bez pytania pożyczył- dochodzi do eskalacji i konfliktu - tłumaczy. - Czasami powodem kłótni może być zazdrość o sukcesy brata lub siostry - dodaje.

Kształtowanie więzi między rodzeństwem

Bardzo ważna w tworzeniu poprawnych więzi między rodzeństwem jest przede wszystkim rola rodziców. Niestety nie wszyscy opiekunowie zdają sobie sprawę, jak negatywnie może wpłynąć na pociechy porównywanie ze sobą ich osiągnięć. - „Zobacz, jak Asia pięknie rysuje, Tobie idzie gorzej”, jeśli myślimy, że tym pozytywnie zmotywujemy dziecko, to jesteśmy w błędzie. To może doprowadzić do tego ,że dzieci poróżnią się miedzy sobą - wyjaśnia psychoterapeutka.

Specjalistka podkreśla, że dorośli nie powinni tworzyć rywalizacji między rodzeństwem. - Może okazać się, że dziecko chcąc się wyróżnić na tle siostry lub brata- zareaguje negatywnym zachowaniem. Pamiętajmy, że dzieci miedzy sobą najpewniej i tak konkurują, więc nie wzmacniajmy tego typu reakcji - zaznacza.

Dobre relacje między rodzeństwem, a rola rodzica

Jak wychowywać dzieci, by uniknąć konfliktów między nimi? Psychoterapeutka radzi, aby wzmacniać poczucie wartości swoich pociech. - "Jasio pięknie gra na pianinie, natomiast zobacz, jak Ty świetnie tańczysz!”. Pokażmy, że każdy z nas posiada mocne strony, siły charakteru, które kogą być różne jednak mimo wszystko równie ważne. Postarajmy się także podejść do każdego dziecka indywidualnie i zwróćmy uwagę na to, że potrzeby każdego z dzieci mogą się różnic - podkreśla.

- Popatrzmy na każde z dzieci z uważnością, obserwując i odpowiadając na jego potrzeby emocjonalne w taki sposób, aby każde z dzieci czuło się wyjątkowe. - dodaje.

W okresie dorastania rodzice mogą zachęcać dzieci do wspólnej zabawy i współpracy. - Wybierzmy takie, które pokażą, że współpraca z bratem czy siostrą jest bardziej opłacalna niż jej brak - radzi Zuzanna Butryn.

Toksyczne rodzeństwo - czy warto utrzymywać z nim kontakt?

Jak podkreśla psycholog, dorosłe więzi między rodzeństwem są zależne od tych, które pomogli nam zbudować nasi rodzice w dzieciństwie. - Jeśli relacje te są oparte na dobrej komunikacji, która uwzględnia mówienie o swoich emocjach, daje przestrzeń i pokazuje szacunek do potrzeb drugiej osoby, będzie nam łatwiej rozwiązywać konflikty i wyjaśniać ewentualne nieporozumienia - wyjaśnia. Jak budować zdrowe relacje? - Starajmy się zadbać o kontakt z rodzeństwem, może okazać się ze wspólne wyjścia, spędzany razem czas okaże się całkiem fajnym doświadczeniem - podkreśla.

Dorosłość sprawia, że w naszej relacji z siostrą lub bratem mogą pojawiać się nowe problemy. W sytuacjach konfliktowych wielu rodziców próbuje ingerować pomiędzy rodzeństwo, mimo że są oni dojrzali i sami powinni odpowiadać za swoje decyzje. Czy rzeczywiście rola sądu lub mediatora jest tu potrzebna?

- Uważam, że ingerencja w konflikty nie zawsze będzie potrzebna. A tym bardziej, jeśli dotyczy ona opowiadania się za jedną ze stron - to może jedynie wzmacniać konflikt, budować dystans między rodzeństwem - podkreśla Zuzanna Butryn. - Starajmy się jako rodzice pozostać bezstronni. Możemy nazywać emocje, których doświadcza dziecko, jednak rozwiązanie wydaje się leżeć po stronie rodzeństwa - dodaje.

Co robić, jeżeli konflikt z rodzeństwem staje się dla nas obciążający, a jego rozwiązanie jest dla nas po prostu niemożliwe? Jak zachować się, gdy relacja zaczyna bardzo negatywnie wpływać na nasze życie?

Moja siostra od zawsze mnie krytykowała. Oczywiście nasza mama nie miała czasu na nasze sprzeczki, ponieważ ciągle pracowała. Magda była starsza, dlatego rozkazywała mi, chciała, żebym zawsze była na każdej jej zawołanie, a wiele zachowań uchodziło jej na sucho. Teraz gdy jesteśmy dorosłe, dalej czuje, że tylko ona ma prawo krytykować moje wybory, pracę czy nawet fakt, które ubranie założę na siebie na rodzinny obiad. Bardzo trudno żyć z siostrą, która od dzieciństwa sprawia, że czuję się gorsza od innych.

Mój brat od dziecka starał się być lepszy ode mnie. Świetne oceny, dobra szkoła i wieczne zdobywanie pochwał. Niestety los odwrócił się od niego. Teraz ja mam lepszą pracę, kochającą rodzinę i duży dom. Mam wrażenie, że przez to Marek naprawdę mnie nie cierpi. Najgorszy jest jednak fakt, że to rodzice obarczają mnie jego problemami i chcą, abym mu zawsze pomagał. Czasami bywa to naprawdę frustrujące.

- Granice wyznaczamy poprzez asertywne komunikaty, mówiące jak emocjonalnie oddziałuje. na nas to, co ktoś robi („rani mnie, kiedy tak mówisz”, „jest mi przykro, kiedy tak się zachowujesz”). Jeśli czujemy ,że relacja jest toksyczna, bardzo nas obciąża i sprawia że cierpimy, warto zastanowić się nad tym, czy na jakiś czas nie odseparować się od osoby, która sprawia że czujemy się w dany sposób - podkreśla psycholog - To jednak kwestie bardzo indywidualne i zależne od wielu czynników, zarówno wynikających z naszych własnych schematów, jak i tych funkcjonujących w systemie całej rodziny - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dimitri Otis/ Anna Kraynova / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości