Dlaczego boimy się iść do lekarza? "To może być pierwszy symptom"

Jatrofobia
Strach przed lekarzem
Źródło: Thomas Barwick/Getty Images
Nie chodzą do lekarza, od lat nie mieli wykonanych badań krwi. Strach wygrywa u nich nawet z bólem i cierpieniem. Tak wygląda codzienność osób chorujących na zaburzenie lękowe zwane jatrofobią. Skąd się bierze i jak z nim walczyć? O tym rozmawiamy z psychologiem Zuzanną Butryn.

Polacy boją się badać

Wielu z nas narzeka na utrudniony dostęp do specjalistów. Okazuje się jednak, że Polacy niechętnie korzystają z bezpłatnej profilaktyki. Ponad połowa obywateli naszego kraju bada się rzadziej niż raz na rok, tak wynika z danych "uPacjenta" za okres od 1 stycznia 2021 roku.

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Dotyczy to podstawowej profilaktyki jak np. morfologia krwi. Równie rzadko korzystamy z wizyt u stomatologów lub okulistów. Na sprawdzenie stanu wzroku lub uzębienia raz w roku decyduje się jedynie 33% Polaków. Niestety zaniedbanie profilaktyki może mieć naprawdę poważne konsekwencje.

Strach przed lekarzem

Dlaczego unikamy wizyt u lekarza? Na internetowych forach możemy przeczytać mnóstwo historii osób, które boją się iść na wizytę mimo bólu i cierpienia. Nie chcą zostać wyśmiane, uważają, że nie zostaną potraktowane poważnie, obawiają się najgorszej diagnozy lub panicznie stresuje ich sam kontakt ze specjalistą.

Kiedy powody takiego postępowania powinny być alarmujące? Zdecydowanie, gdy powodem jest lęk nieproporcjonalny do rzeczywistego niebezpieczeństwa. Wtedy warto udać się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry, który pomoże nam poznać jego przyczynę.

Może okazać się, że cierpimy na tzw. jatrofobię, czyli rodzaj zaburzenia lękowego. Jednym z jej objawów jest właśnie irracjonalny strach powstrzymujący nas od udania się do lekarza, nawet jeśli potrzebujemy pilnej konsultacji, a nasz stan zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu.

Jak rozpoznać zaburzenie lękowe?

Psycholog Zuzanna Butryn opowiedziała nam, jak odróżnić zwykłe obawy i stres, od lęku spowodowanego tym zaburzeniem. - Każde zaburzenie charakteryzujemy odpowiednim kryterium m.in. tym, czy dane zachowanie dezorganizuje życie tej osoby - wyjaśnia.

- W tym przypadku mamy schemat "mam problem zdrowotny, ale się go boję, więc nie idę". Nie przezwyciężamy naszych obaw i lęku. To może być pierwszy symptom - tłumaczy. - Mogą to też być objawy psychosomatyczne czy związane z naszymi emocjami. To wszystko będzie sprawiało, że jeżeli nie chodzimy do lekarza, to możemy już mówić o zaburzeniu - dodaje.

Skąd bierze się ten lęk? Według specjalistki może on być spowodowany np. traumatyczną wizytą, podczas której odczuwaliśmy silny dyskomfort. W niektórych przypadkach wynika on z zachowania rodziców, bliskich, którzy straszyli nas spotkaniem ze specjalistą, więc my się teraz boimy.

- Dużą rolę może odgrywać także czynnik genetyczny. Możliwe, że ktoś w rodzinie cierpiał na tego typu zaburzenia lękowe - tłumaczy Zuzanna Butryn. - To nie oznacza, że ktoś też na to zachoruje, ale może być bardziej podatny - opowiada. Pamiętamy, że ten lęk możemy oswoić.

Daj sobie pomóc

Jakie są formy pomocy dla osób zmagających się z paraliżującym strachem przed kontaktem z lekarzami i ośrodkami zdrowia?

- Najlepszą formą pomocy jest terapia. Czasem będzie konieczne dołączenie lęków przeciwlękowych, czyli połączenie jej z farmakologią. Chyba że uda nam się przełamać strach, bo to też jest możliwe - podkreśla psycholog.

Pamiętajmy, że mamy często skłonność do tworzenia czarnych scenariuszy, a to jest czynnikiem wzmacniającym naszą fobię. - Ja mam takich pacjentów, których cokolwiek zaboli i pojawi się dolegliwość bólowa, to oni myślą, że od razu grozi im śmiertelna choroba - opowiada.

- Zawsze mówię, że pomiędzy białym a czarnym są różne odcienie szarości, jednak zrezygnowanie z wizyty u lekarza nie uchroni nas przed jej wystąpieniem - podsumowuje psycholog Zuzanna Butryn.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Barwick/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana