Profilaktyka zdrowia

Wygląda fascynująco, ale świadczy o dramatycznym doświadczeniu. Czym jest figura Lichtenberga?

Profilaktyka zdrowia

Źródło:
medonet.pl, Facebook
Porażenie piorunem

Według definicji figurą Lichtenberga są przypominające rozgałęzione drzewo wzory powstające na skutek przepływu prądu przez słabo przewodzący go materiał. Choć ich wygląd może wydawać się fascynujący, na skórze pojawiają się w dramatycznych okolicznościach.

Porażenie piorunem - jak postępować?

O zjawisku przypomniała ostatnio facebookowa strona "Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja". Intrygująco wyglądające zdjęcie miało zwrócić uwagę na poważniejszy problem - naszej niewiedzy związanej z tym, jak postępować w przypadku obcowania z osobami porażonymi piorunem.

- Warto zapamiętać że w przypadku zdarzenia masowego spowodowanego porażeniem piorunem stosuje się odwrócony triage (reverse triage). W pierwszej kolejności ratuj tych u których nie występują oznaki życia. U osób poszkodowanych u których nie doszło od razu do zatrzymania krążenia a poniosły obrażenia najprawdopodobniej w najbliższych 30 - 60 minutach nie dojdzie do zaburzeń rytmu. Dlatego wstępne leczenie i resuscytacja powinny być skoncentrowana na tych u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia. Szansa na skuteczną resuscytację jest duża, nawet jeśli odstęp przed próbą resuscytacji jest wydłużony. Co więcej, znaczna część zawartego piśmiennictwa sugeruje, że pacjenci ci mogą odnieść korzyść z przedłużonej resuscytacji nawet do godziny - czytamy we wpisie.

U osób porażonych piorunem najczęściej dochodzi do zaburzeń rytmu serca, ale też drgawek, zatrzymania oddechu, obrzęku płuc i innych urazów.

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Figura Lichtenberga - co to?

Po raz pierwszy zjawisko zaobserwował Georg Christoph Lichtenberg, od nazwiska którego pochodzi nazwa charakterystycznych rozgałęzień. Powstają one na skutek przepuszczenia prądu przez słabo przewodzący go materiał.

Dlatego też na ciałach niektórych osób rażonych piorunem zostają czerwone lub brunatne wzory. To nic innego jak uszkodzenia naczyń włosowatych. Mogą być widoczne nawet przez kilka tygodni.

Jak uchronić się przed burzą?

Jak czytamy na głównej stronie polskiej policji, gdy burza "złapie" nas podczas pozostawania na dworze, powinniśmy schronić się pod stabilną konstrukcją. W tym celu wykorzystać możemy infrastrukturę (most, wiadukt, przepusty).

- Nie zatrzymujmy się i nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny - przypominają funkcjonariusze.

Powinniśmy także natychmiastowo wyjść z wody i nie dotykać metalowych przedmiotów. Nie zaleca się też korzystania z telefonu komórkowego w trakcie burzy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: medonet.pl, Facebook

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Photography by Fred Zhang/Facebook/medpolmed

Pozostałe wiadomości