Psychologia

Jak zapanować nad emocjami? "Koszty ich tłumienia mogą być potworne"

Psychologia

Złość to zupełnie naturalna emocja, którą doskonale zna każdy z nas. Czy zawsze trzeba nad nią panować? Co zrobić, kiedy jest w nas jej za dużo? Sposoby na złość znalazły licealistki ze Szczecinka, które prowadzą fanpage "Plan na złość".

Plan na złość

Natalia Płubicka, Kamila Niedźwiedź i Martyna Kuśmierczyk to licealistki ze Szczecinka, które stworzyły projekt "Plan na złość". Ma on pomóc każdemu, kto nie potrafi zapanować nad złością. - To nie jest nowy problem, on dotyczy każdego z nas. Przygotowana przez nas ankieta pokazała, że aż 90 proc. z nas uważa, że ludzie mają problem z radzeniem sobie ze złością. Ponad 30 proc. zauważyło ten problem u siebie - mówiła w rozmowie z naszym reporterem Natalia.

Projekt prowadzony przez dziewczyny ma to zmienić. Na fanpage'u zamieszczają proste ćwiczenia, które mają pomóc w zapanowaniu nad złością. - Jedno z nich nazwałyśmy "na balonika". Do jego wykonania potrzebny będzie balon oraz szpilka - mówiła Natalia. Jak je wykonać? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Poza uczeniem metod, które pomagają zapanować nad złością, dziewczyny starają się także uświadamiać swoich rówieśników w zakresie psychoedukacji. - Opracowujemy jakiś temat, przedstawiamy go własnymi słowami, aby był przystępny i zrozumiały - mówiła Kamila Niedźwiedź.

Złość - do czego jest nam potrzebna?

O tym, jak silną emocją jest złość i jak nad nią zapanować w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy również z Iwoną Guzowską, byłą mistrzynią świata w boksie i trenerką mentalną oraz Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem z Uniwersytetu SWPS. Jak ze złością radziła sobie była bokserka?

- Boks był doskonałym sposobem na to, aby tę złość okiełznać. Żeby wygrać na ringu trzeba w sobie odkryć wewnętrzną moc, a bierze się ona tylko z pozytywnego nastawienia i głębokiego spokoju - mówiła Iwona Guzowska.

Musimy pamiętać, że emocje uruchamiają różne procesy biochemiczne w naszym organizmie. Ewolucja stworzyła nas tak, aby emocje nam pomagały. Niestety część z nas nie dopuszcza ich do głosu i tłumi je w sobie, a to może być niebezpieczne. - Koszty ich tłumienia mogą być potworne. Już wiemy, że może to doprowadzić do nowotworów czy chorób neurologicznych - mówiła Ewa Jarczewska-Gerc. Jak zapanować nad emocjami, ale ich w sobie nie tłumić? Dowiecie się tego z naszego materiału:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Spis powszechny kolejną okazją do wyłudzenia danych. Ekspert radzi, jak nie dać się oszukać

Dorota Naruszewicz wraca do zawodu. "To, co dzieje się w jej życiu to nie jest żaden podmuch, to jest wicher"

Kobiety w męskim świecie chirurgów. "Wprowadzają równowagę i łagodzą nerwowe sytuacje"

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Arkadiusz Gdula

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości