Wielu z nas popełnia "małe grzeszki". Psycholog o tym, czego mogą nas nauczyć

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

W dążeniu do celu zdarzają się sytuacje, kiedy mamy ochotę zapomnieć o swoim postanowieniu i złamać wyznaczone sobie zasady. Czy warto odpuszczać? Czy takie "małe grzeszki" mogą dać nam coś dobrego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała psycholog motywacji dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Czy warto pozwalać sobie na "małe grzeszki"?

W ocenie specjalistki chęci nie są koniecznym ani wystarczające do tego, żeby działać. - Można robić (ćwiczenia - przyp. red.) bardzo skutecznie bez chęci, np. iść na trening, ale go zrobić. Z drugiej strony ciągłe przymuszanie się do różnych rzeczy jest wypalające - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Błędy, porażki czy potknięcia są niezbędne do tego, żeby osiągnąć cel. - Nawet najlepsza baletnica nie jest w stanie wytrzymać na palcach całe życie. W którymś momencie musi postawić nogi i odpocząć. Tak samo jest z nami, kiedy za bardzo przymuszamy się do pewnych rzeczy, kiedy za bardzo się kontrolujemy, stajemy się sztywni i w którymś momencie przychodzi kryzys - dodała.

Co prowokuje nas do "małych grzeszków"?

Zdaniem specjalistki to, że pozwalamy sobie na "małe grzeszki" może wynikać również z tego, że wzięliśmy na swoje barki zbyt dużo i mamy zbyt wygórowane oczekiwania. Tym samym nie powinniśmy sobie wmawiać np. że nigdy nie zjemy czekolady. - To jest taka perspektywa, która spowoduje, że stracimy ochotę na życie. To jest taki rys perfekcjonistyczny. Perfekcjoniści to nie są osoby, które robią wszystko dobrze. Można robić dobrze i nie być perfekcjonistą. Elementem perfekcjonizmu jest lęk, który towarzyszy temu, że mogę popełnić błąd - dodała specjalistka.

Czego mogą nauczyć nas niepowodzenia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości