Psychologia

Jak działa ludzki mózg? "Jest naszym adwokatem, obrońcą, ale i oszustem"

Psychologia

Mózg to główne centrum dowodzenia naszego organizmu. Choć odpowiada za najważniejsze procesy, które zachodzą w ludzkim ciele, to nie zawsze działa idealnie. Dlaczego umysł czasem płata nam figle? W Dzień Dobry TVN - z okazji Europejskiego Dnia Mózgu - rozmawialiśmy na ten temat z Urszulą Dąbrowską, biolożką, dziennikarką, pisarką i popularyzatorką nauki.

Jak działa ludzki mózg?

Mózg zawiaduje całym organizmem człowieka. Kontroluje wydzielanie hormonów czy pracę poszczególnych narządów. Mimo ogromnego postępu w nauce dalej stanowi dla badaczy sporą zagadkę. Do tego czasem płata nam figle, wywołując takie zjawiska, jak déjà vu lub efekt Mandeli. Dlaczego to robi?

- Faktycznie zdarza się, że nasze wspomnienia są podkoloryzowane. Dzięki temu lepiej je zapamiętujemy, a mózg "magazynuje" tylko te rzeczy, które uważa za istotne - mówiła w Dzień Dobry TVN Urszula Dąbrowska, biolożka, dziennikarka, pisarka, popularyzatorka nauki.

Ale umysł potrafi też wykreować zupełnie nowe wspomnienie.

- Fakty stanowią dla niego sprawę drugorzędną. Mózg zbiera różne fragmenty i łączy ze sobą, np. obrazy, które zobaczyliśmy z telewizji z tymi, które wydarzyły się naprawdę i miały miejsce w naszym życiu - mówiła.

Jednocześnie dba o to, aby w naszej pamięci zapisało się, jak najwięcej dobrych chwil i wydarzeń.

- Odpowiada za to tzw. pamięć nieświadoma, czyli ta najbardziej pierwotna. Jej zadaniem jest przede wszystkim ochrona, dlatego fantastycznie wybiela niewygodne dla nas wspomnienia - dodała Urszula Dąbrowska.

Czy można zmanipulować nasze wspomnienia?

Warto zaznaczyć, że to, co ma działać na naszą korzyść, może być też niebezpieczne.

Jak mówiła biolożka, badania pokazują, że blisko 30 proc. z nas jest bardzo podatnych na sugestie. Częste opowiadanie o wydarzeniach, które de facto nie miały miejsca, może sprawić, że te osoby zaczną je postrzegać, jako ich własne wspomnienie. Dużą łatwość w przyswajaniu takich informacji mają dzieci.

- W przypadku dzieci ogromną rolę odgrywa ich wyobraźnia. Ich mózg jest bardzo plastyczny. Kiedy wyobrażamy sobie coś bardzo intensywnie i nasz mózg wie, że ta sytuacja jest tylko fantazją, to z czasem o tym zapomina i zaczyna ją traktować, jak realne, prawdziwe wspomnienie - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Skutki rozdzielania noworodka i matki. "Postęp w zmniejszeniu śmiertelności dzieci będzie zagrożony"

Odwołanie zabiegu kosztowało panią Esterę życie. "Nie można tak postępować z człowiekiem"

Maszyna oskalpowała pani Agnieszce głowę. Lekarz: "Trudno sobie wyobrazić ten rodzaj bólu"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości