Oblicza magii na świecie. W jakie przesądy wierzymy?

Autor:
Patrycja
Sibilska
Magia w różnych kulturach
Magia w różnych kulturachDzień Dobry TVN
wideo 2/10

Badania jasno pokazują, że ponad 50% Polaków wierzy w przesądy. Magia jest obecna w kulturach całego świata. Katarzyna Maniszewska, autorka książki "Oblicza magii" w programie Dzień Dobry TVN opowiedziała o przesądach i wierzeniach panujących w różnych zakątkach globu.

Różne oblicza magii na świecie

Katarzyna Maniszewska jest dziennikarką i podróżniczką oraz wykładowczynią w Collegium Civitas. Jej fascynacja różnorodnością kultur spowodowała, iż z plecakiem przemierzyła kilkadziesiąt krajów, w tym samodzielnie zrealizowała podróż w 40 dni dookoła świata. Swoje obserwacje na temat przesądów i wierzeń na całym świecie zebrała w książce "Oblicza magii".

- Ja podczas podróży zauważyłam, że tak naprawdę ta wiara w zabobony, przesądy, to magiczne myślenie szeroko rozumiane, jest być może czymś najbardziej łączącym całą ludzkość. To jest tak, że w Polsce około połowa obywateli jest przesądna. Tak wynika z badań. W Unii Europejskiej średnia to jest około 40%, ale to i tak nie jest tak dużo jak np. w Wietnamie, gdzie do wiary w przesądy przyznaje się około 70% populacji. (...) Jest to element łączący, bo on przenika różne religie i takim myślę interesującym tematem są talizmany. Wyznawcy wszystkich możliwych religii sięgają po talizmany. Przykładem, chyba jednym z najbardziej popularnych na świecie, są talizmany zwane gris-gris - opowiada Katarzyna Maniszewska.

Czy słoń przynosi szczęście?

W Polsce mówimy o pechowej 13, jednak dla Włochów to 7 przynosi nieszczęście. W Chinach na tablicach w windzie nie znajdziemy cyfry 4, ponieważ jej wymowa oznacza śmierć. Magia jest obecna wokół nas, także w przedmiotach upatrujemy gwarancję szczęścia, dostatku i bezpieczeństwa. Takim przykładem jest np. figurka słonia.

- U nas w Polsce i ogólnie w kulturze zachodniej słoń powinien mieć trąbę zadartą do góry. Natomiast w Azji mają trąbę do dołu, bo ta trąba wskazuje dom, który ten amulet ma ochraniać - wyjaśniła autorka książki.

Więcej o tym co oznaczają talizmany i amulety oraz jaka magia jest szkodliwa w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości