Czy pościel po chorym na małpią ospę może być zakaźna?
Wirus małpiej ospy jest pokswirusem, czyli wirusem osłonkowym. A zatem wykazuje większą odporność na wysychanie, a także zwiększoną tolerancję na zmiany pH i temperatury. Ponadto jest znacznie odporniejszy niż inne znane nam pokswirusy. W związku z tym materiałem zakaźnym może być więcej przedmiotów, a także będą one dłużej za takie uznawane. Nawet przez lata.
Zdrowie
Wirus może przenosić się drogą kropelkową, np. podczas bezpośredniego i długotrwałego kontaktu twarzą w twarz; bezpośrednio przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, np. przez kontakt błony śluzowej z nienaruszoną skórą, a także kontakty seksualne. Ponadto - poprzez przedmioty skażone wirusem, a więc pościel, odzież i inne przedmioty, które były używane przez osobę chorą.
Jak dezynfekować pościel osoby chorej na małpią ospę
Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, pokswirusy są wrażliwe na dostępne preparaty dezynfekujące. Zauważa się jednak, że są mniej wrażliwe na preparaty organiczne. Przyczyną jest zmniejszona zawartość lipidów w osłonce.
Zgodnie z zaleceniami GIS zarówno pościel, jak i bieliznę, po osobie chorej powinno się prać w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. Ponadto powinna być ona zdejmowana w taki sposób, aby nie wzniecać kurzu i nie powodować powstawania aerozoli. GIS zaleca szczególną ostrożność podczas sprzątania - zwłaszcza powinno się zwracać uwagę na powierzchnie często dotykane i toalety.
Zobacz także:
- Czy małpia ospa rozprzestrzenia się w Polsce? Ministerstwo Zdrowia komentuje sytuację
- Małpia ospa dotarła już do Europy kontynentalnej. Co to za choroba? Jak można się nią zarazić?
- Ospa śmiertelnie niebezpieczna dla dzieci. "Świadomość powikłań nie jest duża w społeczeństwie"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: GIS
Źródło zdjęcia głównego: Biserka Stojanovic/Getty Images